"להכנע או למות" מה אני אמור להגיד ?

25 באפריל הוא יום חג חשוב באיטליה.
אם תשאלו את האיטלקי הממוצע מה קרה ב 25 באפריל? באיזו שנה זה קרה? מה המשמעות של החג? או  מה ההבדל בין ה- 25 באפריל ל 2 - ביוני (יום הרפובליקה) תקבלו תשובות שונות, לא מאוד החלטיות וכמה ״בוווו״ ("לא יודע" בסלנג איטלקי).
 
אז הנה שיעור היסטוריה בפסקה קצרה:

23/4/2018

מאמר דעה

מאת: עמית מורבצ'יק

25 באפריל הוא ״יום השנה לשחרור איטליה״ או ״חג השחרור״ או ״יום השנה של ההתנגדות״ או כפי שהוא מכונה בפי כל ״25 באפריל״.

ב - 25 באפריל 1945, הועד לשחרור לאומי של איטליה (CLNAI), הכריז על התקוממות כללית בכל השטחים שעדיין היו בשליטה נאצי-פשיסטית, הועד שלח את כל כוחות הפרטיזנים לתקוף מאחזים נאצים ופשיסטים ולכפות כניעה יום לפני כניסת כוחות הברית. במקביל, כשהוא לוקח לעצמו השלטון, גזר הועד באמצעות צווי חקיקה, עונש מוות על ראשי המפלגה הפאשיסטית כולל בניטו מוסולינו שהוצא להורג מול כיתת יורים כעבור שלושה ימים.

״Arrendersi o perire!״ ״להיכנע או למות!״ הייתה סיסמת הפרטיזנים באותם ימים.

השיחרור הסתיים רשמית ב-3 במאי 1945 ואתו גם שלטון הפשיסטים ברפובליקה הסוציאליסטית של איטליה.

 

כשנה לאחר מכן, במהלך ה-2 וה-3 ביוני 1946, החליטו אזרחי איטליה באמצעות משאל עם על סיום המונרכיה.  (לכבוד החלטתם חוגגים כיום את "יום הרפובליקה") המלך ומשפחתו גורשו והרפובליקה האיטלקית המוכרת לנו כיום, נולדה. חוקתה נחתמה ב-1 בינואר 1948.

 

ומה איכפת לי? למה 25 באפריל חשוב לי? כי הערכים של ההתנגדות וההתקוממות נגד שלטון מסוכן הם ערכים נעלים שאני רוצה לחיות על פיהם וללמד את גם את ילדי לחיות על פיהם.

אז במשך שנים צעדתי, עם הילדים, עם חברים, עם זרים, עם דגלים שלא את כולם אני מכיר. ככה פעם בשנה, נפגשים ליד המוזאון לטבע וצועדים עד לדואומו. שרים, חוגגים ומרגישים חלק ממשהו חשוב וגדול יותר.

צועד במצעד ה 25 לאפריל

מילאנו, 25 באפריל 2015

כבר 3 שנים שאני לא צועד ב-25 באפריל במילאנו. יום חשוב בשבילי, חשוב בהיסטוריה של איטליה, של אירופה, של האנושות. סיפור של התנגדות, חוסן ועמידות, ערכים והקרבה. הצד האנושי של העם, בעצם של עמים, שאומר ״לא עוד!״ שנלחם לשינוי.

 

 אני מרגיש שהחג נחטף לי, אני לא יכול לחגוג אותו יותר, לקחו לי אותו וניצלו לי אותו. כולם! ככל שאני קורא מאמרים ודעות אני מתרחק יותר ויותר.

כאמור לפני 3 שנים השתתפתי בגאווה במצעד. אבל אז כשהגענו לרחובות סאן בבילה בסמוך לדואומו נתקלנו בהפגנת נגד של פרו-פלסטינים עם כיתובים ותמונות מזעזעות שהיו לדעתי לחלוטין מחוץ להקשר. למה מחוץ להקשר? כי הפגנת הנגד מחתה על ההשתתפות של הבריגדה היהודית במצעד, כי ״ציוני״ = ״נאצי״ = ״רוצח ילדים״.

 

מה אני אמור להגיד? אני שאני יהודי וישראלי; אני שתומך בזכויות האדם באשר הוא, כולל פלסטינים; אני שמדבר נגד הכיבוש ונגד ההתנחלויות; שאני גאה בסבתא שלי שבמלחמת העולם השנייה הייתה פרטיזנית. מה אני אמור להגיד?

במהלך אחר הצהרים של ה-25 באפריל 2015 למדתי שיעור חשוב. למדתי שאין שחור או לבן. רבים ניסו ללמד אותי את זה גם לפני כן, אבל יש משהו מאוד נוח בלבחור צד וללכת איתו את כל הדרך. הקיצוניות היא בחירה קלה: קח לך דגל, שנן את הסלוגנים וזהו. לאחר אותו זמן, אותו אחר הצהרים של ה- 25 באפריל 2015 לא היה לי עוד דגל ושוב לא חזרתי לשם.

 

בעיתונים אני קורא האשמות נגד הפרו-פלסטינים כי ברגוטי כאן וברגוטי שם, כי המופטי של ירושלים, כי הבי.די.אס. מצד שני נאמרים גם דברים נגד התוקפנות הציונית מול הפלסטינים, הדיכוי וכו׳. ולעצמי אני חושב שאף אחד לא מבין שהבריגדה היהודית של 1945 לא קשורה ל"צוק איתן". מה, אף אחד לא הבין כלום? 25 באפריל הוא חג השחרור של איטליה משלטון הנאצי-פשיסטים. נקודה. לא יום שבו נזכרים בעמים שעדיין לא משוחררים, כמו הפלסטינים למשל. סלחו לי חוטפי חגים לאומים, אני זוכר את העמים הלא משוחררים כל יום. מבלי לציין עם אחד לדוגמא.

 

ממורמר אני חולף ליד המרכזים של התנועות הסוציאליות ורואה כרזות המזמינות להפגנת הנגד מטעם החזית לשחרור פלסטין, אני מבין שבשבילי ה-25 באפריל הפך ליום אבל על מותו של חג השחרור.

בונציה שותים צל
שמי לורנצו. אני גר בונציה ומשמש כנזיר במסדר פרנציסקני.
אם הייתם שואלים אותי היכן בעירי כדאי לטייל הייתי בוחר להראות לכם חלק מרובע סנטה קרוצ'ה -Santa Croce.
שיחון איטלקי – עברי לישראלי המבולבל
הגיע הזמן! כרטיס טיסה יש, מלון הוזמן, המזוודה ארוזה – נוסעים לאיטליה!
פאדובה - Padova
פאדובה היא העיר שלי. לא נולדתי בה, אבל בעיר הזו אני גרה מאז שהייתי בת חמש. כאן הלכתי לבית הספר. כאן נמצאים החברים שלי. ולבטח זוהי העיר שאני מכירה טוב יותר מכל עיר אחרת בעולם.
היא נמצאת במחזו ונטו – Veneto, בצפון מזרח איטליה.
מקומות טבעונים וצמחונים
בתי קפה, בתי מלון ומסעדות טבעוניות וצמחוניות באיטליה.
המפה מתעדכנת באופן רציף
המדריך לנסיעה ברכבות באיטליה
איך לחסוך כסף, להמנע מקנסות, ולהגיע גם לתחנות הנידחות ביותר בעזרת שירותי הרכבת.
הלאונג׳ים הכי יפים בונציה
אחת התשובות לשאלות, איך, איפה, ומה כדאי לעשות בביקור בונציה היא להקפיד להכיר את המרפסות שבעיר. משם אפשר להביט על הנוף מגבוה ולהעצים את תחושת ״שכרון היופי״ השועטת בעורקים.
עוד מאמרים

אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד, מידי פעם נשלח לכם עדכונים על איטליה שיוכלו לשמש אתכם 

מבקרים יקרים באתר. הנהלת האתר באיטליה עושה מאמץ שלא לפגוע בזכויות יוצרים של יצירות המועלות באתר. היה ובכל זאת והועלתה יצירה אשר עלולה לפגוע בזכויות יוצרים הנכם מתבקשים לפנות מיידית למערכת באיטליה בכדי שנוכל לטפל בעניין.

בברכה מערכת באיטליה

© INITALIA All rights reserved  

noun_sunny_1604932.png
noun_magnifier_2525286.png
0