ספרות

"האבק" - נובלה מאת: יונתן ברג
האבק כריכה.jpg

אלה, בחורה שהכנרת היא נוף ילדותה ותל אביב ההווה שלה יוצאת למסע לאיטליה, לעיר המים ונציה, בחיפוש אחר מענה לעתידה המעורפל. שם היא פוגשת גבר מבוגר, ניקולה, וזה פותח בפניה את ההיסטוריה הרחוקה שלה עצמה, את אגדות השבט שלו היא שייכת. הם קרבים, היא, מדור חסר שקט, גלובלי ונטול עוגן, והוא, המתגורר בארמון ישן וריק, וסביבם, כל העת, האבק המגיע מסין וסוגר, בזה אחר זה, את דלתות העולם, וסופו להגיע גם אליהם.

שעשועי פנטזיה בספרות ילדים איטלקית: רודארי, קולודי וקאלווינו
Image by Jametlene Reskp

בימים אלו מציינים באיטליה מאה שנה להולדתו (וארבעים למותו) של ג'אני רודארי. רודארי היה דמות רבת פנים וגוונים: מחנך, עיתונאי, משורר ומורה, אדם יצירתי ומקורי שהטביע את חותמו על ספרות הילדים האיטלקית. שנת היובל היא הזדמנות מצוינת להיזכר בו ובשני סופרים נוספים שהביאו לעולם סיפורים קנוניים: קרלו קולודי ואיטאלו קאלווינו.

"אני רואה את מחוות הגוף הישראליות ומנסה לחשוב באיטלקית"
Image by Patrick Tomasso

שיחה עם שולים פוגלמן, מייסד סדרת Isrealiana בהוצאת לה ג'יונטינה

הספרות חזרה להיות סוכנות הנסיעות הגדולה
Image by Oscar Chevillard

הסופר והמשורר יונתן ברג טוען שהספרות חזרה להיות השליחה שלנו לעולם פנימי וחיצוני ומציע שלושה ספרים הלוקחים אותנו לטיול באיטליה ובנפש פנימה

קריאה בימי קורונה
Sandro_Botticelli_075.jpg

מפירנצה בימי המגיפה השחורה ועד למרחבי התודעה, המלצות למסעות שאפשר לצאת אליהם מהכורסה.

העדנה של נטליה גינצבורג
Natalia-Ginzburg-GettyImages-4-11-2019.j

העולם מגלה מחדש את מי שהגדירה את הכתיבה על המשפחה והבית.

טיול בזק באיטליה - שלושה סיפורים קצרים
Image by Yeo Khee

דורון המבורגר, מכונית שכורה, 3 ימים בין פיזה לגארדלנד, האם כל מה שיכול להשתבש השתבש?

על אהבה, מעמדות ומה שביניהם - על "המאורסים" של מנצוני
i promessi sposi

הרומן "המאורסים" מאת אלסנדרו מנצוני (I promesse sposi"") הוא אחת מיצירות המופת של הספרות האיטלקית. איטליה היא כל מיני דברים. היא תרבות, היא אמנות, היא פרסקאות ענק בכנסיות, היא כנסיית סאן מרקו בונציה, היא המגדל של פיזה, היא הקולוסיאום ברומא. איטליה היא גם דַנְטֵה, פֶּטְרַארְקָה, פּירַאנְדֶלּוֹ ומנצוני.

הלב - הסיפור של דה אמיצ'יס שסחף את העולם
Cuore_front.jpg

"הלב" הוא רומן החניכה הטוב בכל הזמנים. דורות של ילדים גדלו עליו והוא זכה להצלחה רבה גם בקרב המבקרים וגם בקרב הציבור הרחב. הוא איחד גדולים וקטנים במשך עשורים, תורגם לעשרות שפות, ועובד לתיאטרון, לקולנוע ולטלוויזיה. אם נבחן אותו מחדש נראה שהוא רלוונטי היום יותר מתמיד וזאת הסיבה לכך שהוא אחד מאותם ספרים נצחיים, שהיום, כמו בעוד 100 שנים, יופיע תמיד ברשימת יצירות המופת האיטלקיות.

ספריה עתיקה בורונה
Bibi

במרכז ורונה, בין קבוצת הבתים הצפופה המשתקפת בנהר האדיג'ה, מאחורי הפיאצה של הדואומו, נמצאת הספריה העתיקה ביותר באיטליה ועל פי דעתם של חוקרים אחדים, העתיקה ביותר בעולם.