יוצאים לחופש באיטליה ? הזהרו מרמאויות ברשת

כמו בכל שנה בחודשי הקיץ רוב העם האיטלקי עוצר מלכת בהדרגה, הערים מתרוקנות וכולם פורשים למנוחה הלאומית. השנה היא השנה החמה ביותר באיטליה מאז שנת 2003. ללא מיזוג, במרבית הבתים, האיטלקים מחפשים יותר מתמיד מפלט מהחום. המקומות המבוקשים ביותר הם חופי הים, ההרים וגדות האגמים.

19/7/2015

מערכת

חופשה ארוכה

האיטלקי מנתק עצמו ויוצא לחופשה שאורכת בממוצע שבועיים ויותר. מעבר לפתרונות הלינה המסורתיים כמו בתי מלון על כל רמותיהם, בעשור האחרון נפוצה באירופה שיטת השכרת בתים לתקופות של מינימום שלושה ימים ועד לשבועות ארוכים.

 

זהו פתרון שמאוד מדבר אל האיטלקים כאשר מדובר במשפחות או קבוצות אנשים משלישייה עד עשרה אנשים. מאפשר להאריך את החופשה ולחסוך הרבה כסף.  ביחידות הדיור יש כל מה שצריך, הן כוללת מטבח מאובזר היטב מצעים ועוד.

רמאויות ברשת

אך למרבה ההפתעה לעיתים הנופשים לאחר ששילמו על הכל מראש ונסעו ארוכות עד ליעד הנכסף לא מוצאים אותו, בתחילה ינסו להתקשר לברר אם טעו בכתובת, אך חשדם יגבר שבעתיים כאשר שיחתם לא תענה, וכך לאט לאט יתבהרו העובדות.

 

אין מטבח, אין מרפסת, אף אחד לא מצפה להם ולמעשה אין להם אפילו מקום להעביר בו את הלילה.

 

כמו בכל תחום אליו הציבור נוהר בהמוניו גם כאן רמאים מצליחים בהרבה מהמקרים לשים ידם על כספם של הנופשים, מדובר ברמאויות אינטרנט (עוקץ) עשויות היטב.

איך זה עובד?

הרמאי מנצל את העובדה שבמקרה של השכרת בית לא כמו במלון יש צורך ליצור קשר עם הבעלים של הנכס, העסקה נעשית בין פרטיים, לא כמו בפלטפורמות המקובלות כיום כמו אתר בוקינג ודומיו בו בין הצדדים מתווכת חברה אשר ערכה בדיקה ונותנת אחריות ללקוח, המקרה דנן מתרחש תמיד כאשר הקשר הוא ישיר בין השוכר למשכיר,  זאת גם כאשר באמצע עומד אתר או פלטפורמה דומה שמציגות את הנכסים אך מאפשר לראות את מספר הטלפון של בעל הנכס,  ובכך ליצור איתו קשר ישיר.

 

למשל אתר homeaway.it

 

הנה כמה דברים שצריך לעשות על מנת להמנע ממצב בו שילמתם הגעתם ליעד אך הוא לא היה קיים:

 

  • מחירים נמוכים - אם המחיר הוא מתחת למחיר השוק באותו אזור או מוצע בהנחה מוגזמת וזה נראה לכם כמו עסקת חייכם זוהי נורת הזהרה.

  • תמונות - לא להסתמך רק על התמונות,  באתרים אלו התמונות מדהימות בדרך כלל גם מעובדות בפוטושופ ומדברות במיוחד לחלומות שלכם הים תמיד כחול יותר החדר נראה ענק, מומלץ לבקש עוד כמה תמונות מעבר לאלו שכבר מופיעות באתר.

  • אתרי אינטרנט מרכזיים - וודאו שאותו נכס שאליו הגעתם מופיע גם באתרים נוספים רצוי גדולים ואיינו מופיע רק באתר פרטי קטן, גם בוקינג החלה לשווק דירות להשכרה, הצלבה אף פעם לא מזיקה.

  • ודאו זהות - לא להתבייש לבקש תעודה מזהה של הבעלים ובודאי כתובת, לכו לגוגל מפות או לשרותים דומים ובידקו שהמקום קיים פיסית דרך street view תנסו להצליב עם התמונות שיש בידכם.

  • תשלום - לפני התשלום ודאו היטב לאן הוא הולך למשל אם מדובר בהעברה בנקאית באירופה קיים iban מספר ארוך בו כלולים כל נתוני החשבון, שתי האותיות הראשונות מסמלות את המדינה אם העברה מבוצעת למדינה אחרת מזו שאליה אתם נוסעים, ראו זאת מיד כנורת הזהרה, תמיד העדיפו תשלום בכרטיס אשראי או בהעברה בנקאית.  אלו דרכים שניתנות לאיתור בקלות.

  • שימרו נתונים - אל תמחקו את ההתכתבויות במייל או אחרות או כל דבר שיש בידכם למקרה שהדברים מסתבכים.

  • מספר טלפון - בקשו את מספר הטלפון של הבעלים והתקשרו אליו, אם הוא לא עונה אחרי מספר פעמים עברו למודעה הבאה, אם מדובר רק במספר נייד עמדו על קבלת מספר קוי קבוע במקום.

  • הצלבת פידבקים - בדרך כלל תמצאו באתרי האינטרנט המרכזיים את אזור ״תגובות הגולשים״ מתחת לכל נכס, אל תסתפקו בהם בלבד מאחר והם יכולים להיות מזוייפים, חפשו את הנכס גם באתרים מתחרים ובדקו אם הביקורות לא חוזרות על עצמן מילה במילה.

 

במידה ונפלתם לתרגיל רמאות תוכלו לפנות למשטרה להגיש תלונה רישמית בעזרת כל הפרטים שאספתם ודרך חברת כרטיס האשראי.

 

קיימת אפשרות שכספכם יוחזר.