גלה את מָטֵרַה עיר הסלעים והתרבות

מטרה היא אחת מאתרי המורשת העולמית של אונסק"ו באיטליה ונבחרה לבירת התרבות העולמית של שנת 2019. היא נקראת "עיר הסלעים" (Città dei Sassi), מה שהופך את מטרה לאחת הערים המיושבות העתיקות ביותר בעולם. אז הנה לפניכם מסלול שיעזור לכם לגלות את המקומות היפים ביותר, מסע לאורך ההיסטוריה המרתקת, בין נופים עוצרי נשימה, מונומנטים, מסורות וכמה אגדות שעדיין עוברות מדור לדור.

03/12/2019

מאת: נדיה קרישי

ספרנית בסיפריה הקפיטולרית בורונה, בוגרת האוניברסיטה של העיר, כותבת על תרבות איטליה.

תרגום מאיטלקית: ליאת נעוס

היסטוריה של העיר שנבנתה בין הסלעים

נדמה שהזמן עצר בה מלכת, שמטרה היא עיר מסרט, או תפאורה לפרסומת או לסצינות חג המולד (presepi). אולי תהיתם פעם איזו עיר זו והיכן היא נמצאת.  מָטֵרַה היא העיר השנייה בגודלה (מבחינת מספר תושבים) במחוז בזיליקטה. היא מוכרת כ"עיר הסלעים", אבל חשוב להתייחס לשם מעבר למשמעות המילולית שלו. למעשה, מדובר בשני רובעים - "סָאסוֹ קַאבֵאוֹסוֹ" (Sasso Caveoso) ו"סָאסוֹ בָּארִיזַאנוֹ" (Sasso Barisano) - הבנויים ממבנים סלעיים שנחצבו במוּרְגַ'יה של מטרה (Murgia materana) אשר נבנו בסמוך לגְרַאבִינַה של מטרה (Gravina di Matera), נקיק נחל המחלק את העיר לשתיים. "הסלעים של מטרה" הוכרזו בשנת 1993 כאתר מורשת לאומית של אונסק"ו.

משנת 1663 ועד 1806 מטרה הייתה בירת בזיליקטה בממלכת נאפולי ובתקופה זו היא חוותה עלייה כלכלית, מסחרית ותרבותית. האפיפיור יוחנן פאולוס השני ביקר במָטֵרַה בשנת 1991 והכריז עליה כעיר המגניפיקט (שירת מריה).

Matera.JPG

Matera

מועד הקמתה של העיר אינו ידוע, אך במערות של מטרה נמצאו חפצים השייכים לתקופה הפליאוליתית והניאוליתית. פרטים אלה עוזרים לנו להבין את ההיסטוריה של המקום המרתק הזה.

 

מסלול טיול שיעזור לגלות את העיר

המרכז ההיסטורי של העיר לא מאופיין בסלעים המפורסמים, אלא דווקא במעלה העיר, ברמה. לפני שיורדים לכפר העתיק, מומלץ לגלות ולהכיר את מטרה מלמעלה. מפיאצה וִיטוֹריוֹ וֵנֵטוֹ ירידה של כמה מדרגות, תביא אתכם לעיר התת קרקעית ולקאסַה צִ'יסְטֵרְנַה (Case Cisterna - מערכת בורות מים תת קרקעיים). מטרה אמנם מפתיעה מעל לפני השטח, אבל מה שמסתתר מתחתיה לא פחות מפתיע. מאחר והעיר נאלצה להתמודד מאז ומתמיד עם תקופות בצורת, תושבי העיר נתנו חשיבות עליונה לאיסוף מי גשמים, בעזרת תעלות המעבירות את המים לבורות גדולים. אחת התעלות נקראת "פַּאלוֹמְבַּרוֹ הארוך" (הצוללן הארוך Palombaro lungo), היא בעומק של כ -15 מטרים והיא יכולה לאסוף עד 5000 קוב מים. חשוב לבקר בבורות המים האלו בכדי להבין כיצד תושבי מטרה הצליחו להסתגל לטבע הקשה. ניתן לבקר בפַּאלומְבַּרוֹ בכל יום בשעות 10:00 עד 13:00 ובשעה 15:00 עד 18:50 במחיר של 3 אירו (חינם מתחת לגיל 18).

Matera_palombaro_4.jpg

 Matera palombaro By Velvet CC BY-SA 4.0

בויה וֵנֵטוֹ (via Veneto) שלוש קשתות מאבן טוף המברכות את הנכנסים לבֵּלְוֵודֵרֵה גוּאֵרִיקְיוֹ (Belvedere Guerricchio) - מרפסת פנורמית הצופה לבַּרִיסַנוֹ (Barisano). במרחק קצר משם נמצאת פיאצה דל דואומו (Piazza del Duomo) עם הקתדרלה שלה, שלאחר 15 שנות שחזורים, נפתחה מחדש לציבור בשנת 2016. המקדש המלכותי בסגנון הרומי-אפוליאני שומר מראש ההר על העיר משל היה המגן שלה. מבחוץ, בקווים פשוטים נמצאות 12 קשתות תלויות המסמלות את שניים-עשר השליחים (תלמידיו של ישו), מגדל פעמונים המתנשא לגובה של 52 מטרים ועיטורים בסגנון הבארוק מבפנים- כניגוד לפשטות הנראית מבחוץ. הכניסה חופשית בכל ימות השבוע בשעות 10:00-19:00 וניתן לשכור מדריך קולי ב-2 אירו.

Matera0008.jpg

הקתדרלה של מטרה By Idéfix~commonswiki CC BY-SA 3.0

כמה מטרים מכאן אפשר להגיע לפיאצטה פַּסְקוֹלִי הפנורמית (Piazzetta Pascoli) היא קיבלה את שמה מהמשורר ג'וֹבַאנִי פַּסְקוֹלִי (Giovanni Pascoli) שהתחיל את הקריירה שלו כאן. זוהי תחנת חובה למי שמטייל במטרה. זהו חלון על שני המחוזות שמתפשטים כמו היו אמפיתאטרון טבעי ומומלץ לנסוע לפיאצה הזו בערב, וליהנות מהיופי של מטרה המוארת. הפיאצה היא משכנו של פַּאלַאצוֹ לַאנְפְרַנְקִי, (palazzo Lanfranchi) בו נמצא מוזיאון האמנות המודרני המחזיק בציוריו של האמן קרלו לוי (Carlo Levi).

800px-Palazzo_Lanfranchi-Museo.jpg

 By Anna Nicoletta Menzella CC BY-SA 4.0  palazzo Lanfranchi

מפיאצת הקתדרלה דרך המדרגות של ויה קְרוּצִ'יס (via Crucis) מגיעים לויה מוּרוֹ (via Muro), רחוב שהתפרסם בזכות העובדה שבמאים בינלאומיים הנציחו אותו בסרטיהם (למשל מל גיבסון בסרט "הפסיון של ישו").

via.JPG

via Crucis

בסָאסוֹ קַאבֵאוֹסוֹ (Sasso Caveoso), מפיאצה סַן פְּיֵיטרוֹ ניתן לראות באופק את הפארק של מוּרְגַ'יה, מרושת בכנסיות אבן החצובות בסלעים. תוכלו למצוא פה גם גשר טיבטי התלוי מעל הקניון וחסרי הפחד מביניכם יוכלו ליהנות מתצפית נוספת על מצוקים ושטח תלול.

400px-Sasso_Caveoso.jpg

By Roberto Strafella CC BY-SA 4.0 - Sasso Caveoso

אם אתם מבקרים במטרה עם ילדים, תוכלו ללכת איתם לאחד המוזיאונים. למשל למוזיאון הדמו-אתנו-אנתרופולוגי (Demo Etno Antropologico) שהוקם לאחרונה בכדי לתת קונוטציה תרבותית עוד יותר למטרה, או למוזיאון "סיפורים באבנים"- רַקוֹנְטִי אִין פְּיֵיטְרַה (Racconti in pietra), בו ניתן לראות, בין היתר, מאובנים מתקופות ארכיאולוגיות שונות, שיעתוק של ג'וּלִיאַנַה הלוויתנית הגדולה (לוייתן פרהיסטורי שהתגלה באזור) ועוד.

אם יש לכם כמה שעות פנויות, כ 10 ק"מ ממטרה, תוכלו לבקר ב - קריפטת החטא הקדמון (la Cripta del Peccato Originale) המכונה הקפלה הסיסטינית של ציורי הקיר. מדובר במאות ציורי קיר המייצגים את הברית הישנה והחדשה. ציורי הקיר התגלו בשנת 1963 עד אז היא שימשה הקריפטה כמקלט לבַּקַר. בזכות שיקום מדויק, היום זו יצירת אמנות שאסור לפספס. שעות ביקור ומחירים כאן.

בשל קרבתה למחוז פוליה (רק שעה מפּוּלִינְיַאנוֹ דַה מַרֵה), מטרה נכללת במסלולי הטיולים בהם יש עצירות בעקב של איטליה (דרום-מזרח איטליה). מומלץ להגיע דרך העיר בַּארִי.

Capture.JPG

קריפטת החטא הקדמון

מסורת ואגדות

מטרה מתקיימת מתיירות ומעבודות אומנות ומתהדרת במסורות עתיקות. אם אתם רוצים מזכרת מיוחדת, קנו קוּקוּ Cuccù, משרוקית מטֵרַקוֹטַה עם שורשים יוונים. המשרוקית בצורת תרנגול והיא נצבעת ביד. בעבר הקוקו היה אחראי על חלומות האהבה של המחזרים, וכיום הוא נחשב כקמע להרחקת כישופים ומזל רע.

קןקו.JPG

Cuccù

אם במהלך הטיול במטרה, תחשוק נפשכם באוכל טוב, מומלץ להיכנס לאחת המסעדות המגישות מנות מהמטבח המקומי, כמו Sapori dei Sassi או Baccus בהן תוכלו לטעום מנות מסורתיות של מטרה, את הלחם של מטרה, מנת שעועית ועולש, מנת לפת על פלפל מיובש ומנת קְרַאפִּיַאטַה (crapiata) - מרק קטניות וחיטה.