חדש וישן בעולם הפסטה והפיצה

האם שמתם לב ששני המאכלים המייצגים את איטליה; הפסטה והפיצה, הינם לא יותר מפלטפורמה. פלטפורמה המאפשרת לכל איטלקי להציג על גביה את זהותו בהתאם למיקומו הגאוגרפי.

7/7/2014

מערכת

הפלטפורמה

הרבה לפני שסטיב ג׳ובס המציא את הפלטפורמה שלו לאפליקציות כבר התקיימה פלטפורמת הפ"פ. האפליקציה המפורסמת ביותר לפסטה היא ״פומודורו״ רוטב העגבניות. ולפיצה, אנסמבל המרגריטה: מוצרלה, עגבניות ועיטור עלי ריחן. ואולם, בעולם הפסטה ווהפיצה האפשרויות הן אין סופיות, בדיוק כמו באפליקציות הדיגיטליות. 

מדינת איטליה הארוכה והצרה היא חצי אי מבחינה גאוגרפית. ארבעה ימים מקיפים אותה, הים הטירני הים האדריאטי הים הליגורי והים האיאוני. 

 

מצפון לדרום, ההבדלים בין המנהגים, אורחות החיים ואפילו השפה משמעותיים כמו בין מדינות שונות. כך גם בכל מה שנוגע לאוכל.

 

במהלך טיול באיטליה, מרתק למדי להשקיע זמן בטעימה ובנסיון לאמוד את ההבדלים בין אזור לאזור. המזון מושפע מתוואי השטח, וממזג אוויר.

המטבח האיטלקי

המטבח האיטלקי, מציית עדיין לעונות השנה, ולתוצרת מקומית. כלומר, לא כל המוצרים נגישים לאורך כל השנה או נגישים בכלל.

 

מקור הפיצה בעיר נאפולי. גרסתה הקלאסית היא זכר לביקור מלכותי שנערך בעיר. לכבוד המלכה מרגריטה הוכנה מנה הכוללת את ששלושת צבעי הדגל האיטלקי. 

בנאפולי משתמשים בגבינת מוצרלה די בופלה. גבינת מוצרלה מחלב בופאלו. ואילו הבצק עובר תהליכי תפיחה ארוכים שמשכם ימים אחדים. כתוצאה מכך הבצק עבה יחסית ומרקמו ספוגי יותר מאשר פריך.

 

לעומת זאת בצפון הפיצה  דקה ונוטה להתפצח בפה.  בדרום התוספות שעל הפיצה יהיו ירקות ואו דגים, ובצפון בשרים משומרים, גבינות קשות, ופטריות.

ההבדלים בין הצפון לדרום

כך  גם במה שנוגע לפסטה. בדרום, באופן מסורתי תהיה עשויה מבצק שאין בו ביצים ותוגש ברטבים שבסיסם שמן זית, עשבי תיבול ירקות, דגים ופירות ים .

בצפון הפסטה המקומית היא מה שאנחנו מכירים כפסטה טרייה, שהבצק שלה עשוי מקמח וביצים. הרטבים על בסיס חמאה ושמנת, או הראגו הבשרי הידוע בעולם כרוטב בולונז, כלומר, שהוכן בעיר בולוניה. 

 

הפסטה הטריה, שמכילה קמח וביצים מקורה בצפון בעוד שהפסטה היבשה על שלל צורותיה מגיעה מהדרום. עלי הלזניה העטופים ברוטב בשאמל השמנתי מקורם כמובן בצפון. כך גם הרביולי והטורטליני. 

פסטה טרייה
פסטה יבשה
חידושים באיטליה

בשנים האחרונות מחפשים באיטליה דרך בריאה יותר להתמודד עם הרגלי התזונה עתירי הגלוטן והסוכר, שמכילים בצקי הפיצה והפסטה, לשם כך משתמשים במחמצת שעור להתפחת הבצק במקום בשמרים,  עוברים לשימוש בקמח מלא, קמח קמוט וקמח סויה.

 

כיום אפשר למצוא פסטה מקמחים אלטרנטיבים בכל סופר מרקט.

פאדובה - Padova
פאדובה היא העיר שלי. לא נולדתי בה, אבל בעיר הזו אני גרה מאז שהייתי בת חמש. כאן הלכתי לבית הספר. כאן נמצאים החברים שלי. ולבטח זוהי העיר שאני מכירה טוב יותר מכל עיר אחרת בעולם.
היא נמצאת במחזו ונטו – Veneto, בצפון מזרח איטליה.
המדריך לנסיעה ברכבות באיטליה
איך לחסוך כסף, להמנע מקנסות, ולהגיע גם לתחנות הנידחות ביותר בעזרת שירותי הרכבת.
מקומות טבעונים וצמחונים
בתי קפה, בתי מלון ומסעדות טבעוניות וצמחוניות באיטליה.
המפה מתעדכנת באופן רציף
הלאונג׳ים הכי יפים בונציה
אחת התשובות לשאלות, איך, איפה, ומה כדאי לעשות בביקור בונציה היא להקפיד להכיר את המרפסות שבעיר. משם אפשר להביט על הנוף מגבוה ולהעצים את תחושת ״שכרון היופי״ השועטת בעורקים.
עוד מאמרים

אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד, מידי פעם נשלח לכם עדכונים על איטליה שיוכלו לשמש אתכם 

מבקרים יקרים באתר. הנהלת האתר באיטליה עושה מאמץ שלא לפגוע בזכויות יוצרים של יצירות המועלות באתר. היה ובכל זאת והועלתה יצירה אשר עלולה לפגוע בזכויות יוצרים הנכם מתבקשים לפנות מיידית למערכת באיטליה בכדי שנוכל לטפל בעניין.

בברכה מערכת באיטליה

© INITALIA All rights reserved  

noun_sunny_1604932.png
noun_magnifier_2525286.png
0