מקומות באיטליה - Luoghi in Italia

העיר טרנטו וסביבתה  – היכן לבקר ומה לראות
Trento, Italy. Panoramic cityscape image of Duomo Square with Trento Cathedral and the Fou

טרנטו היא בירתה של נפת טרנטינו אלטו אדיג'ה שבצפון איטליה. אדריכלות, אמנות, מוזיאונים וטבע הופכים את טרנטו ליעד טיול שאסור להחמיץ. העיר עשירה בהיסטוריה ובתרבות, נעים לטייל ברחובותיה וכיכרותיה, ובקרבתה נמצאים מקומות שלווים וקסומים, אגמים וטירות מוקפים בירק, באזור שהנוף בו מושך לב בכל עונות השנה.

אסיזי: סיפורו של כפר מימי הביניים וקדושיו
Image by Lachlan Gowen

בין גבעות אומבריה נמצא המקום שבו נולד הפטרון של איטליה. מדובר באסיזי, כפר קטן מימי הביניים שיד הזמן לא נגעה בו זה מאות שנים, הוא עדיין מוקף חומה אדירה וחוסה בצילן הרחב של רוֹקָה מָג'וֹרֶה (המצודה הראשית) והבזיליקה הגדולה. מאמר זה דן בהיסטוריה ובתרבות האופפים את העיר השוכנת במרכז איטליה. יש בו מסלול טיול המכיל מידע ועצות וגם גלויות וירטואליות, כדי שנוכל לגלות מקומות חדשים ולהפליג על כנפי הדמיון.

ורונה המסתורית: מסע בין סמלי העיר ואגדותיה
הארנה של ורונה איטליה

מאמר זה ידון בוורונה, אך לא יעסוק בעיר המוכרת לנו לבדה, אלא יעמיק עוד בסמלים ובאגדות ומשתחל בין האבנים והחומות של העיר שההיסטוריה והמיתוס שבה שלובים זה בזה. "כדי לראות עיר הסמויה מן העין", אמר קלווינו, "יש להתחקות אחר מנהגים ומסורות שכוחים לעיתים, וכן להתרשם מהמקומות ומהמבנים".

בסאנו דל גראפה: הפנינה הקטנה של שלוש הוונציות
גשר האלפיניסטים בסאנו דל גראפה איטליה

היא חוותה מקרוב שתי מלחמות עולם, הייתה בית לאחד הסופרים הידועים בעולם ויכולה לזקוף לזכותה את מזקקת הגראפה הראשונה. כיום העיירה המקסימה משופעת במוזיאונים, באתרים היסטוריים ובמסעדות משובחות. הכירו את בסאנו דל גראפה.

טְרֶוויזוֹ: מסע בין יין הפרוסקו לטחנות קמח
טרוויזו.jpg

ונטו הוא מחוז בעל אלף פנים: ים, אגמים, הרים, כפרים מימי הביניים, יערות, וערים שהן מרכזי אמנות. במאמר זה נשים במוקד את העיר טרוויזו, שלרוב נותרת בצילם של ערים מוכרות יותר באיטליה. בטרוויזו נמצא אכסדראות, מבוך של טחנות מים, עולש אדום ויין פְּרוֹסֶקוֹ. טרוויזו הייתה עיר הולדתם של אמנים ידועי שם. אם יש בכם צמא לתגליות - העיר נועדה לכם.

האיים הפלגריים
פרוצ'ידה ‏

כשאתם חושבים על איים יפים באיטליה, אתם ודאי חושבים על סרדיניה או על סיציליה. אך לצד אלה יש איים יפים לא פחות שאינם זוכים לפרסום דומה. הפלגה לא ארוכה במיוחד מנאפולי לעבר ארכיפלג קמפנו תביא אתכם לכמה איים יפים במיוחד שיש סיכוי רב שלא שמעתם עליהם, וגם אם כן – ייתכן שטרם הגעתם אליהם. מבנים מרשימים מימי הביניים? חופים זהובים? נופים עוצרי נשימה? כל זאת ועוד בכתבה מאת ג'רארדה סורנטינו תושבת נאפולי.

בּרֶשָה: עיר הקתדרלות ויין הפְרָנְצ'ָקוֹרְטָה
קסטלו די ברשיה

בין הנפות השונות של מחוז לומברדיה מסתתרת עיר שאולי מתויירת פחות מאחיותיה, אך אפשר ליהנות מסוף שבוע נינוח בין שכיות החמדה ההיסטוריות שלה: ברשה.

במאמר זה נמליץ על מסלול תיירותי בן יומיים בברשה, עיר שתי הקתדרלות ויין הפְרָנְצ'ָקוֹרְטָה, היין המשובח שקיבל את שמו מהאזור שהוא מיוצר בו.

פיליפו ברונלסקי: 600 שנה לכיפת סנטה מריה דל פיוֹרה
Depositphotos_51425289_xl-2015.jpg

600 שנה לאחר בניית כיפת הקתדרלה של סנטה מריה דל פיורה, אנו חוזרים אל קורותיו של פיליפו בּרוּנֶלֶסקי (1377–1446), מהנדס ופסל פלורנטיני קשה עורף וקשה אופי שידע לפלס את דרכו בתקופה שבה החלו לחשוב אחרת על האדם ועל העולם.

נמשיך לטייל, לא משנה מה
Depositphotos_104020464_xl-2015.jpg

נאפולי.

תחנות הרכבת באיטליה עומדות בניגוד מושלם למדינה, ואולי הן אף מייצגות את איטליה האמיתית, אלא שאפילו האיטלקים יתקשו להחריב את עשרת הקבין של היופי הטבעי שירדו עליהן. גם נאפולי עושה במבקר את המעשה הכפול. אני יורד מהרכבת...

איסקיה
WhatsApp Image 2020-08-08 at 20.52.01 (1

בשנים האחרונות נכנס האי איסקיה לתודעת קוראי העברית בזכות הרומנים הנפוליטנים מאת אלנה פרנטה, אשר כמה מהאירועים הדרמטיים בהם מתרחשים על חופיו. האיטלקים גילו את הפנינה התיירותית הזו בשנות החמישים, הרבה אחרי היוונים הקדומים, שהתיישבו בו כבר לפני 3,000 שנה. זהו אי יפהפה, מוקף חופי זהב וים כחול, מעיינות חמים מפנקים, גנים מטופחים, כפרים אותנטיים, מסלולי הליכה ואווירת שלווה של קצה העולם. מה עוד אפשר לבקש מאתר נופש?

חולם שהפך למציאות – לגור בבית איכרים בחבל פיימונטה
andrea-cairone-dhDb27EEu6E-unsplash.jpg

דינה קסטל הגשימה חלום של הרבה ישראלים, היא רכשה בית באיטליה. לאורך עשרים השנים האחרונות היא תושבת הלנגה שבחבל פיימונטה בצפון איטליה, עכשיו בימי קורונה היא נזכרת ופותחת עבורנו צוהר קטן אל אחד האזורים היותר נחשבים ונחשקים באיטליה.

פארמה  - אמנות, מסורת ואוכל טוב
Palazzo_ducale_edited.jpg

בשנת 2020 תוכרז פארמה כבירת התרבות האיטלקית, העיר הנמצאת במרחק שעתיים נסיעה ממילאנו עשירה ביצירות אומנות ובמסורות עתיקות שנים המוסיפות להתקיים שם גם היום.  

גלה את מָטֵרַה עיר הסלעים והתרבות
Matera0008.jpg

מטרה היא אחת מאתרי המורשת העולמית של אונסק"ו באיטליה ונבחרה לבירת התרבות העולמית של שנת 2019. היא נקראת "עיר הסלעים" (Città dei Sassi) , מה שהופך את מטרה לאחת הערים המיושבות העתיקות ביותר בעולם. אז הנה לפניכם מסלול שיעזור לכם לגלות את המקומות היפים ביותר, מסע לאורך ההיסטוריה המרתקת, בין נופים עוצרי נשימה, מונומנטים, מסורות וכמה אגדות שעדיין עוברות מדור לדור.

צידו המערבי והפחות מוכר של אגם גארדה
A view of the crystal clear water of Gar

אגם גארדה נפרש בין שלושה מחוזות, וֵנֵטוֹ במזרח טרֵנטִינוֹ בצפון ולומברדיה במערב, כמה מהמקומות המרתקים נמצאים דווקא בחלקו המערבי הלומברדי והפחות מתוייר של האגם הגדול ביותר באיטליה. לפניכם מסלול שנפרש לאורך 95 ק"מ, ובו חמישה מקומות שונים, סַאלוֹ, גַארדוֹנֵה, סירמיונה, דֵזֵנְצַאנוֹ ולִימוֹנֵה. נטבול במעיינות חמים, נסייר בווילות ונריח ריחות הדרים, נגלה כמה סודות של מקומיים, ניסע ברכב, נשוט בסירה וכמובן נאכל טוב.

שלוש עיירות חוף בטוסקנה
חוף castiglioncello.jpg

טיול מקיף בטוסקנה בחודשי הקיץ החמים מחייב גיחה לעיירות החוף והכפרים הצמודים לים הליגורי שגובל במזרח המחוז. הצטיידו בבגד ים, קרם הגנה ומצלמה וצאו לבקר ולספוג את טוסקנה שעל הים אוכל טוב, תרבות וים בסטייל.

פאדובה
plaza-erbe-padova.jpg

פאדובה היא העיר שלי. לא נולדתי בה, אבל בעיר הזו אני גרה מאז שהייתי בת חמש. כאן הלכתי לבית הספר. כאן נמצאים החברים שלי. ולבטח זוהי העיר שאני מכירה טוב יותר מכל עיר אחרת בעולם.

בונציה שותים צל
Da-lele

שמי לורנצו. אני גר בונציה ומשמש כנזיר במסדר פרנציסקני.

אם הייתם שואלים אותי היכן בעירי כדאי לטייל הייתי בוחר להראות לכם חלק מרובע סנטה קרוצ'ה -Santa Croce .

ונציה מורכבת משישה רבעים. הרבעים מיוצגים באופן עיצוב חרטום הגונדולה. חרטום דמוי מסרק בעל שש שינים. כל שן במסרק עומדת כנגד רובע.

טוסקנה ב- 10 ימים
piazza-del-campo-siena 1.jpg

את טוסקנה כבר עשית? שרה פראקסטי כתבת מקומית של אתר "באיטליה" הכינה עבורנו מסלול לביקור ראשון בטוסקנה. קבלו לשימושכם האישי: 10 מקומות ב-10 ימים! על הפרק נופים עוצרי נשימה, אוכל טוב, יין משובח ואנשים שכל הטוב הזה נראה להם מה זה בסיסי... שימו חגורות, המפתחות בפנים.

הטבע מסביב לפירנצה
monte forato1.jpg

מגיעים הקיץ לחופשה בטוסקנה? אם אתם חובבי טבע וטרקים קצרים ועדיין לא סיימתם לתכנן את הלו"ז, יש לכם הזדמנות לשדרג את החופשה בביקור בכמה מפניני הטבע שיש לאיטליה להציע. הנה כמה יעדים שווים שכדאי לכם להכיר.

חופשה מוצלחת בטוסקנה תתחיל מבירתה פירנצה.

טורינו
torino_edited.png

נולדתי בטורינו. ותמיד אהבתי אותה. העיר המאופקת, האצילית, המסתורית, ששדרותיה הרחבות תחומות עצים. כבר עשר שנים שאני גר בישראל אבל מידי פעם אני חוזר לטורינו עם המשפחה שלי ואני אוהב במיוחד לקחת אותם למקומות שרק בני טורינו מכירים.

יום בורונה העתיקה
piazza dante.jpg

חמודה, ואלגנטית. ידועה כעירם של רומאו ויוליה מהמחזה של שיקספיר, עיר הנאהבים אם תרצו.

 כבר יותר מעשר שנים שאל שדה התעופה של ורונה יוצאות טיסות צ'רטר מנמל התעופה בן גוריון. והעיר מהווה יעד עבור ישראלים שמשלבים אותה בטיול בצפון מזרח איטליה.

טיול לאגם קומו, מהיעדים המועדפים על כוכבי הוליווד
lagodicomo_edited.jpg

אגם קומו בו ביליתי את חופשותיי כילדה הוא יעד מבוקש מאוד בקרב מפורסמים בינלאומיים לא רק כאשר מדובר בחופשת הקיץ. יש מביניהם שמתחתנים על שפת האגם או רוכשים וילה באחד מהישובים סביבו.

הזמר ג'ון לג'נד והשחקנית אמילי בלאנט בחרו לערוך את חתונותיהם באגם קומו. ומה הפלא? איך אפשר שלא להסכים על כך שמדובר במקום קסום?

החופים היפים באיטליה
arena-bianca.jpg

איטליה שהמבנה הגאוגרפי שלה הוא כזה של חצי אי, מוקפת ב-7500 ק"מ של חופים.

 

לפניכם 56 חופים יפים ומומלצים במיוחד. מהם חופים מוסדרים וממוסדים כמו גם חופים שנותרו חלק מטבע פראי, וכדי להגיע אליהם יש ללכת כברת דרך רצופה נופים מרהיבים. אל חופים מסויימים אפשר להגיע בסירה בלבד.

חמישה מקומות נפלאים ליד אגם גארדה, שהם לא ״גארדלנד״
COLA.jpg

התייר הישראלי נחשב באזור אגם גארדה לתיר מבוקש מפני שידוע שאיננו מהסס להוציא סכומים גדולים של כסף. אך מובטח כי היחס בין תמורה לעלות במקרה של ״גארדלנד״ איננו לטובת התייר.

ערים בהרים: פניני הדולומיטים
Dolomiti.jpg

כפרים ועירות בדולומיטים. הצעה למסלול טיול. שרשרת הרי הדולומיטים עוברת במחוזות ונטו טרנטינו אלטו- אדיג'ה ופריולי. בתרבות העולמית אבל גם בזו העברית, יש מקום של כבוד להרי הדולומיטים. שלל דימויים מציפים את התודעה בהקשר שלהם. ראשית ישנו המושג העתיק "בית מרפא" אליו הלכו התשושים מתלאות החיים, לנוח.

חמש אבנים – מדריך כללי אצבע לביקור ב - Cinque Terre
nessundormacinqueterre.jpg

בצ'ינקווה טרה כבר הייתם? בצפון מערב איטליה, לחופו של חלק הים התיכון הנקרא הים הליגורי, שוכנים חמשת הכפרים המפורסמים. להגיע לשם כל אחד יכול, אבל איך עושים את זה לוקאל סטייל? שלחנו את שרה פרסקאטי לסיור שטח כדי לאסוף את כל המידע הנחוץ למי כשמתכננים טיול באחד המקומות היפים והעמוסים בארץ המגף.

במצב טוב סיציליה
Cala Azzura favignana.jpg

ישנו משל מיגע מעט ומוכר, אודות איש עסקים הנתקל בחוף הים בדייג המביט אל האופק בעודו אוחז בחכתו וממתין. איש העסקים פונה אל הדייג ומייעץ לו להשתמש ברשת במקום בחכה כדי לתפוס יותר דגים ואז למכור אותם, ובכסף לקנות סירה ורשתות נוספות וכך לתפוס שלל רב אף יותר, עד שיהפוך לאיש עשיר. "וכשאהיה עשיר?" שואל הדייג ואיש העסקים עונה, "תוכל לשבת ליד הים ולהביט אל האופק"

ונציה: איך לטייל בחינם ולאכול נפלא ובזול
Piazza San marco alba.JPG

ניתן לחשוב שונציה היא מלכודת תיירים, או שדרוש סכום כסף גדול כדי להנות מהביקור בה. לעיתים אומרים עליה שהיא מוזלאום צף שהזמן בו עמד מלכת. אך האמת היא שהעיר תוססת למדי. שוחרי אומנות, מוסיקאים, סטונדטים, וקהילה בינלאומית גדולה מאכלסים אותה. אפשר לטייל בונציה בחינם ולאכול נפלא ובזול הנה כמה דרכים להעביר יום טיול נוודי בונציה.

אברוצו על קצה המזלג
P_20180607_211313.jpg

מחוז אברוצו (Abruzzo) הוא אחד המחוזות המעניינים והחבויים מעינו של המטייל הממוצע באיטליה. רבים שגילו את אברוצו גם היו רוצים שזה יישאר כך, ומקפידים לא לגלות את הסוד כדי שיישאר התום הלא מתוייר של המחוז הזה אליו מגיעים במקרה הטוב איטלקים שעוברים "על הדרך" או כאלו המגיעים לחקור את המולדת לעומק.

ההרים שלשפת הים – האלפים האַפּוּאַנִים
360808.jpg

טוסקנה היא לא רק מה שאנחנו מדמיינים כשאנחנו חושבים על טוסקנה. לא רק טוסקנה מהספר "תחת שמש טוסקנה", לא רק בתי חווה, אחוזות, רצפות טרה קוטה וכפרים פסטורלים הטובלים בירוק. לא. יש עוד טוסקנה, שונה למדי מזו שאנחנו מדמיינים, מוכרת פחות ופראית. במידה שהיא נסתרת מעיניי התיירים כך היא אהובה על התושבים.

מחלבות הבאפלו של דרום קמפניה
גראנטו 13.jpg

שמה של המוצרלה די בופלה (Mozzarella di bufala) מקמפניה יצא למרחוק והיא מוכרת ברחבי המגף ובעולם כולו. בעבר אפשר היה לאכול אותה רק במחוז בו היא מיוצרת, בדרכים מסורתיות לרוב, בעיקר בתחום נפות קזרטה (Caserta) וסלרנו (Salerno), אך מרגע שאפשר היה לייצא אותה למחוזות אחרים ואל מחוץ למדינה, הפכה מבוקשת אף יותר.

עמק בּרֵמְבַּנַה במסלול בן 7 ימים
San Giovanni Bianco.jpg

אחת מפנינות החן הפחות מוכרות של איטליה, היא עמק בּרֵמְבַּנַה (Val Brembana).

העמק שופע מקומות קסומים, אמנות והיסטוריה. אני לא אומרת את זה כי נולדתי שם, להיפך, חיכיתי להגיע לגיל 18 כדי לעזוב ולצערי, רבים החליטו כמוני. וכך, בשנים האחרונות יש עזיבה של התושבים ושל התיירים.  

בדיוק בגלל הסיבה הזו אני ממליצה לבקר בעמק, שלעיתים נשכח מהתודעה. 

זה רק ספורט – סקי ופעילויות ספורט נוספות בדולומיטים
parapendio.jpg

לנפוש בדולומיטים פירושו למצוא מחדש את שלוות הנפש, להרגיש את החופש, לחוש תשוקה ואדרנלין. חלק מהאנשים שבוחרים בדולומיטים כיעד לחופשה, עושים זאת כי הם מעוניינים בחופשת ספורט.

הנסיכה על העדשה – המדריך האולטימטיבי לבחירת משקפיים
audrey-hepburn-sunglasses.jpg

מדריך לטיול בונטו, מחוז משקפי האיכות של איטליה

אופנת יד שניה וויטנג' – מציאות שוות בפירנצה
dog-and-bone-vintage-york-main.jpg

פירנצה מכשפת בקסמיה. הקסם שאופף אותה, שונה מערים אחרות באיטליה ושואב את המבקרים בה לאווירה נוסטלגית ומתוקה. גם אופנה עם זיקה נוסטלגית, אפילו קצת רומנטית, מככבת בעיר והיא לא תמיד חשופה לתיירים. בין אם אתם ידועים כחובבי אופנת יד שניה ווינטג', ובין אם מתחשק לכם לרענן את המלתחה בכמה פריטים שככל הנראה לא תמצאו ב-H&M, כדאי לקפוץ לאחת או יותר מהחנויות הבאות.

היכן לקנות מתנות בפירנצה
AQUAFLOR.jpg

חיפוש מתנות מהטיול בחו"ל נתפס כנטל שדוחים לסוף הטיול ואין באמת סבלנות להתעסק בו. לפעמים מביאים בסופו של דבר, בונבוניירה מהדיוטי-פרי, כי עם שוקולד אי אפשר לטעות. לידיעתכם, אפשר גם אחרת ואפילו רצוי.
הנה כמה הצעות למתנות אותן תוכלו לרכוש במהלך הטיול, ועל הדרך להנות מן הביקור בחניות כאילו היו אטרקציה נוספת של העיר.

חיי הלילה בפירנצה
Red Garter.jpg

לא במקרה פירנצה סוחפת אחריה תיירים מכל העולם. העיר האלגנטית והמרגשת ביום, הופכת לחיית מסיבות פרועה וחסרת גבולות בלילה. פירנצה היא אמנם עיר קטנה, אבל יש לה הרבה מה להציע לבליינים.  הנה כמה מקומות ששווה לפקוד בביקור בעיר.

עממית ופרועה – אינך יכול להיות עצוב לאחר שהיית בנאפולי
piazza san domenico napoli_edited.jpg

נאפולי עיר השמש, חיה ותזזיתית, כאוטית וצבעונית. כדאי לשים אליה לב גם כשהשמש שוקעת, הערב יורד ומתחילים חיי הלילה שלה.

סאן ולנטינו באיטליה
sirmione terme.jpg

רצה הגורל ואתם באיטליה בוולנטיינס דיי? למה לא לנהוג כמנהג המקומיים ולחגוג? ארבע המלצות לציון יום האהבה ברחבי הרפובליקה. כי ברומא וזה.

אם אתם כבר בברגמו
Bergamo_ed

הזמנתם טיסת צ'רטר למילאנו ואתם נוחתים בשדה התעופה Orio al Serio? רגע לפני שאתם ממהרים לעזוב את האזור לכיוון האגמים, מילאנו או ונציה המפורסמת, תנו קפיצה לברגמו. הנוף מרהיב, המבנים היסטוריים והאוכל מצוין ויש גם קניון מהגדולים במדינה (אין Primark). ברגמו  – רק בשביל לקבל חיבוק.

"גן עדן לפודיז" - Fico, Eataly world, Bologna
flop-fico-bologna-farinetti-eataly-3.jpg

פיקו, מתחם המזון החדש של רשת Eataly שנפתח לפני כחצי שנה בפאתי העיר בולוניה, מציע למבקרים חוויה רב חושית בדמות לונה פארק גסטרונומי ענקי. ביקשנו יפה מליאתה, בלוגרית אוכל ותיירות המתגוררת באיטליה מזה עשור ובעלת "הביקינג בוטיק", לבקר שם עבורנו ולחזור עם רשמים. ליאתה חזרה מדושנת, עם חור בכיס והמלצות.

הלאונג'ים הכי יפים בונציה
Danieli.jpg

אחת התשובות לשאלות, איך, איפה, ומה כדאי לעשות בביקור בונציה היא להקפיד להכיר את המרפסות שבעיר. משם אפשר להביט על הנוף מגבוה ולהעצים את תחושת ״שכרון היופי״ השועטת בעורקים.

 את זאת יש לשלב כמובן בשתיה ובאכילה.  אם לא נתקלתם בקרן סמטה או על שפת באר בבן אצולה או ברוזנת עטויית מסכה שהזמינו אותכם לסעודה בארמונם, תוכלו במקום, ללכת אל אחת המסעדות הנמצאות בבתי המלון הגדולים. אלה נמצאים במקומות האסטרטגיים ביותר בעיר ושורה בהם אווירה של פאר מהסוג הוונציאני. 

״לבירינט מאזונה״ המבוך הגדול בעולם נפתח ליד פארמה
Lib.jpg

בסוף מאי נפתח לקהל הרחב מתחם ״לבירינת מסונה״ ליד העיר פארמה. כרגע המבוך הגדול בעולם.

 המבוך משתרע על שטח של 32 דונם. שביליו עשויים מ - 200,000 צמחי במבוק מזנים שונים ובגבהים משתנים. הגבוה שבהם בן 5 מטרים.   

פירנצה לילדים ולילדות
Duomo_di_Firenze 1.jpg

פירנצה אינה היעד הראשון שחושבים עליו כאשר מתכננים חופשה משפחתית. התורים הארוכים למוזיאונים, מרכז העיר הצפוף ומיעוט המרחבים הירוקים בעיר יכולים לאיים מעט על משפחות שרוצות לשלב בין אמנות, אוכל טעים וילדים מאושרים. אך אם תתכוננו מראש, החופשה באחת הערים היפות בעולם יכולה להיות נפלאה. ליקטנו עבורכם את המקומות שיהפכו את החופשה המשפחתית למהנה לכל הצדדים.

זה חם ופעיל - הרי געש פעילים באיטליה
e5fd87e6a88a417395e34d8386a1f2b6.jpg

אדמת דרום איטליה, היא בעלת מבנה גאולוגי חם ופעיל.

על פי אתר חברת התעופה הלאומית של ישראל, אל-על, באיטליה יש יותר הרי געש מבכל מדינה אירופאית אחרת. אתר האינטרנט פוקוס ג‘וניור מספר כי באיטליה קיימים לפחות עשרה הרי געש פעילים, וכאשר הם כותבים פעילים הם מתכוונים להרים ש”התעוררו“ לפחות פעם אחת בעשרת- אלפים השנים האחרונות. 

חמישה מקומות נעימים באזור ורונה ואגם גארדה
Garda punta san vigilio.jpg

לבקר במהלך חופשה במקומות מהסוג שמשחררים את המחשבה מכבליה, מעוררים אותה ומאפשרים לה לדהור חופשיה אל מחוזות שאיננה מגיעה אליהם בימיי חול, איננו דבר מובן מאליו. הנה, כבר בדרך לבדיקות הביטחון בשדה-התעופה, צועד המטייל במסלול תחום ומוגדר. לרוב המסלול בנוי כך שבמקום לצעוד ישירות אל עמדות הבדיקה, מתבצעת תנועת נמר בכלובו, צעידה סרת טעם הלוך וחזור.

ונציה - לקרוא את הארכיטקטורה
Venezia Gorgoil.jpg

מי שמגיע לונציה, מהלך בין התעלות ומשתהה כדי להביט בחזית בניין או כנסיה, מבחין לפתע שהוא מוקף עולם רצוף משמעויות, מלא בדמויות ורמיזות שכולן מספרות סיפור. סיפור הכתוב בשיש ובאבן.

שבוע הברטר באיטליה - מי אמר אני ולא החליף ?!
settimana-del-baratto.jpg

על מנת לעודד תיירות בתקופה פחות פופולרית של השנה, בה רבים ממקומות האירוח נותרים ריקים אחרי הקיץ העמוס, נולד באיטליה ב-2008 רעיון "שבוע הברטר" כיוזמה של פורטל האינטרנט המקומי  Bed and Breakfast. עקרון הברטר העומד מאחורי השבוע, הוא בעצם סחר החליפין, שיטת המסחר העתיקה ביותר המבוססת על החלפת סחורות ושירותים בין בעלי עניין ללא שימוש בכסף.

אורות בסלרנו – חג המולד בקַמפַּניַה
Luci Salerno 1.JPG

חג המולד, הוא אחת התקופות השמחות, המאושרות, הרומנטיות והמוארות בשנה. תחילתו כחגיגה דתית, אך עם השנים הוא התפשט בכל העולם ויש החוגגים אותו ללא קשר לדת.  

״איטליה של פעם״ - נסיעה ברכבת וינטאג׳
treno_a_vapore_HD.jpg

באיטליה הושקו לאחרונה שני פרוייקטים אשר החזירו לשימוש את הרכבות מן הזמנים הישנים. 

 הפרוייקט הראשון מציע נסיעה בקווי רפאים שהוקמו לתחייה תוך צפייה בנופי איטליה בקצב האיטי שאבד מזמן.

 הפרוייקט השני מציע ארוחת ערב תוך כדי נסיעה בחשמלית משנות העשרים ברחבי העיר רומא.

לא תטביעו את הסירה הטבועה
Barcaccia.jpg

לפני שלושה ימים, ב- 19 בפברואר, קבוצת אוהדי כדורגל הולנדים מהעיר רוטרדם הגיעה לרומא כדי לעודד את קבוצתם, פיינורד, במשחק שהתקיים נגד הקבוצה המקומית במסגרת ליגת האלופות.

לישון בבית על העץ בטוסקנה
cc88ab26_original.jpg

הפסיכאטר הידוע מוני אינך רשם פעם לפציאנט הידוע לא פחות שלו, אורסון וולס, ארבע שעות שהייה ביער ליום.

אינך ביקש מהבמאי הגאון לשהות לבדו בין עצי היער כדי שנוכחותם תמלא אותו שלווה לה נזקק ביותר.

שלכת ורוח סתיו - צפון איטליה בעונה הכי צבעונית בשנה
Red Leaves

הקיץ מגיע אל סופו ולאחריו מגיע תורה של העונה הכי צבעונית בשנה. כחול הים והשמיים מפנים את מקומם לגוונים החמים של עלי השלכת, הערמונים והפטריות, לצד  הדלעת הכתומה, התפוחים האדומים, והסגול העז של אשכולות הענבים. אוכל וטבע בהרמוניה מושלמת, מחכים לקבל את פניכם באזורים היפים של הצפון: פיימונטה, ואל ד'אוסטה, ונטו וטרנטינו אלטו-אדיג'ה.

שווקי חג המולד וכיצד להתלבש נכון
maxresdefault.jpg

בתקופה שלפני חג המולד ובמהלך חופשת חג המולד, שמתחילה ב - 23 בדצמבר ונמשכת עד ה - 6 לינואר מתקיימים בכל ערי וכפרי איטליה שווקים לכבוד החג. בשווקים אפשר למצוא מוצרי מזון מתוצרת מקומית כמו גבינות, לחם, דבש, נקניקים, וממתקים. כמו גם מתנות לחג בעבודת יד - לרוב אלו יצירות של אומנות שימושית מבד או מעץ, או אף אומנות פלסטית.

קוספלייר בלוקה – כך תחגגו את All Santi עם המוני איטלקיים
lucca-comics-games-2017.jpg

בין ה-1 ל-5 בנובמבר, בדיוק במהלך גשר חגיגות ליל כל הקדושים באיטליה, יתקיים בעיר לוקה שבטוסקנה כנס הקומיקס הגדול. האירוע זוכה מידי שנה למאות אלפי מבקרים, לאורחים חשובים מהתחום המגיעים מכל רחבי הגלובוס ונותן הזדמנות נפלאה להציץ אל עולם הפנטזיה והמדע הבדיוני. עוד סיבה לבקר בעיר לוקה וליהנות מהאווירה המיוחדת שלה

צפון איטליה - טרקים ומסלולים בטבע
On Top of the World

לחובבי הטראקים בכל דרגות הקושי, איטליה על רכסי ההרים הרבים המקיפים וחוצים אותה, מציעה מסלולים רבים. בצפון איטליה נמצאים הרי הדולומיטים בהם אפשר לטייל במסלולים שאורכם ממספר שעות עד מספר ימים. 

חורף חם בדולומיטים
dolomiti-trentino-cermis-sci-notturno.jp

ואל די פייאמה  VAL DI FIEMME עמק בהרי הדולומיטים שבחבל טרנטינו, מרוחק כשעה וחצי נסיעה משדה התעופה של ורונה.

 בחודשי החורף ניתן להנות בו מאווירת הרים איטלקית טיפוסית, ספורט שלג מכל הסוגים, אוכל מצויין ואירוח ברמה גבוהה בתמורה למחירים סבירים.  

ברגמו כמו מקומיים
bergamo citta alta.jpg

מאז שחברת התעופה ריינאייר פתחה את הקו מתל אביב אל שדה התעופה אוריו אל סריו בברגמו, העיר הפכה ליעד מסקרן שכולם מחפשים מידע אודותיו. כתבת "באיטליה" שרה פראקסטי ילידת העיר, עמלה והמציאה רשימת המלצות למקומות ש"המקומיים" אוהבים. 

קיטש במיטבו – חופשה רומנטית קצרה בפירנצה  
centro-storico.jpg

דווקא עכשיו בחורף, כשהיא ריקה יחסית ממיליוני התיירים הפוקדים אותה בקיץ ורגע לפני הוולנטיין דיי, זה הזמן האידאלי לסופ"ש זוגי באחת הערים היפות בעולם. איפה לטייל, לאכול ולהתפלל שלא ייגמר לעולם.