רָפָאֵלו סאנציו - Raffaello Sanzio

ספיישל 500 שנה למותו של הצייר רפאל 

500 שנה למותו של רפאל.

5/4/2020 - הקדמה מאת: יונתן הירשפלד - צייר, פובליציסט

 

אני לא יודע אם זו הקורונה או התקלה התרבותית הגדולה והמתגלגלת של שקיעת המערב אבל איכשהו עוברת נקודת הציון הזו בשקט יחסי. ובכן לא בבית ספרנו.

כדי להדגים את מקומו של רפאל בתולדות האמנות המערבית אני מציע תרגיל בדמיון מודרך. נדמיין שלקחנו שקפים וטוש שחור. הצמדנו שקף לכל יצירת מופת ממחצית המאה השש עשרה עד מחצית המאה ה 19 ועברנו על קווי המתאר של הדמויות בטוש עדין. עכשיו נניח את כל השקפים זה על גבו של זה. כל קו שאין מתחתיו קו אחר-נמחק. עד שנגיע לשווים המשותפים לכל יצירת המופת. נניח שקף נוסף ונחזור על הקווים שנוצרו לנו מהתרגיל הזה. יש לנו מדונה של רפאל.

 

לא רק משום שרפאל היה הגולדן סטנדרט של הציור במאות שאחריו אלא גם-ואולי ביתר שאת משום שהיה סיכום של כל הידע הציורי שלפניו. רפאל הוא הדם ביתוש הכלוא בענבר שממנו ניתן לשחזר את פארק היורה של התרבות החזותית שלנו.

 

בעשורים האחרונים נדחק רפאל מעט לשוליים. אין בו העומקים הפסיכולוגיים של רמברנדט האפלה של קאראווג'יו המורכבות של מיכלאנג'לו והרב-רובדיות של טיציאן. הוא צלול, בהיר, הרמוני, סימטרי, שטוף אור, נעים, כמעט מתקתק. זוג המלאכים השמנמנים לרגליה של המדונה הסיסטינית מתאימים יותר לעטיפת מחברות של ילדות בית ספר מאשר לצופה האמנות אנין הטעם של ימינו.

 

אבל ברפאל יש תחכום, יש מלנכוליה, ויש אינטליגנציה ויזואלית עמוקה, (בהרצאה שאתן בזום ביום שני אנסה להעמיק בכך) ויותר מכל, תשוקה עזה. רפאל מחבר אותנו לאחד הנרטיבים הבסיסיים ביותר של הציוויליזציה שלנו: תשוקה ארוטית ככוח היצירה אמנותית.

 

במותו, ביום הולדתו ה 37, בשישי באפריל 1520 בדיוק לפני 500 שנה, מת משהו עמוק מאד, ואפשר לומר בוודאות שההיסטוריה של הציור המערבי היתה נראת אחרת לגמרי לו היינו זוכים מרפאל, כמו ממיכלאנג'לו וטיציאן - לעבודות זקנה.

לקנות את ההרצאה לחצו בתוך נגן הוידאו על קנייה

לאחר הקנייה - בשביל שהסטרימינג יפעל וודאו שאתם אכן מחוברים (login) עם המייל והסיסמא

רפאל האסכולה האתונאית ודימוי האמן ברנסאנס

10/4/2020 - הקדמה מאת: ד"ר מאיה קציר - היסטוריונית

 

נדמה לפעמים שכולם מכירים את אמנות הרנסנאס. ובאמת מה עוד אפשר להגיד על הציורים הגדולים שהפכו כבר מזמן לטי-שרט? ובכן, לא מעט. נתחיל מהעובדה שבכלל לא ברור מה זה רנסאנס: האם זו תקופה היסטורית או תנועה? ואם זו תקופה מתי היא התחילה ומתי נגמרה? ואם זו תנועה, מי הם נציגיה? מה הם חשבו? באיזה שפה דיברו? טוב, עכשיו כבר ברור שכשקצת מגרדים את המעטפת החיצונית, ההסכמות מתחילות להתפורר, וכשממשיכים לחפור, מסתבר שרנסאנס הוא אחד המושגים הקשים ביותר להגדרה. ממש ככה. בהרצאה על "רפאל, האסכולה האתונאית ודימוי האמן ברנסנאס" אני מנסה להראות קצת מהמורכבות של הרנסנאס, באמצעות תיאור ודיון באחד מציורי הדגל של התקופה.

בנוסף עשוי לעניין אותך

מדריך אודיו למוזיאון האופיצי

מרצה: יונתן הירשפלד

למדריך ניתן להקשיב גם מהבית ולצפות בציורים דרך המחשב

ארוטיקה ברנסאנס

הרצאת וידאו - מרצה יונתן הירשפלד