אמנות - Arte

התריסים של פוצ׳יני
img_6431.jpg

לוקה שבטוסקנה היא עירו של מלחין האופרות האיטלקי ג'אקומו פוצ'יני, שנולד וגדל בה. בסמטאות העיר הציורית המוקפת בחומות מימי הביניים מפוזרים פה ושם אזכורים של המלחין והאופרות הנודעות שלו, והאריות האהובות ביותר מבוצעות בכנסיות בעיר כמעט מדי ערב. תלמידי בית הספר לאמנות "פאסאליה" שבעיר, יחד עם אמני רחוב מקומיים, החליטו לתרום תרומה משלהם למורשת פוצ'יני של לוקה. בפרויקט שאפתני וראשון מסוגו הם ציירו על תריסי חנויות בעיר העתיקה של לוקה 12 ציורים בהשראת הגיבורות הטרגיות של המלחין, שאהבתן הייתה עזה ממוות.

לאונרדו דה וינצ'י: אישיות של גאון
רישום לאונרדו דה וינצי - קודקס.jpg

לאונרדו דה וינצ'י, הגאון, מוכר ברחבי העולם בזכות יצירותיו והמצאותיו המפורסמות. אין אדם בעולם שלא ידע לקשר בין המונה ליזה ליוצרה. גם אם יבטא את שמו אחרת, או יעדיף את התמונות על פני ציורי הקיר. דברי הגות ותיאוריה רבים נכתבו עליו, על האופן שבו ראה את העולם, את החיות ואת בני האדם. אבל מי היה לאונרדו דה וינצ'י בעצמו? מי הסתתר מאחורי דמות הגאון?

קרב הטיטנים – בין מיכלאנג'לו ללאונרדו
לאונרדו ומיכאלאנג'לו1.jpg

מצד אחד ­­צייר וממציא נעים הליכות, ומהצד השני פסל ומשורר זעוף – איזה מאבק בין גדולי האומנים בעולם מסתתר מתחת לציורי הקיר בפלאצו וקיו?

ג'ובאני סגנטיני – מנטורליזם לסימבוליזם
Giovanni_Segantini_(1858-1899),_ritratto

מאמר זה בא להציג אבני דרך בעבודתו של אחד האמנים החשובים באמנות האיטלקית של סוף המאה ה־19 – ג'ובאני סגנטיני. סגנטיני, החל את דרכו כילד יתום וחסר זהות ושייכות לאומית ונעשה לאחד הציירים הבולטים והחשובים של הסימבוליזם האיטלקי. סגנטיני החל את דרכו האמנותית בציור נופים, כשהוא מתמקד בציורי ההרים האלפים והאוכלוסייה הכפרית האופיינית להם...

פדריקו פליני: האדם שהפך לשם תואר
La Dolce Vita.jpg

בקרב אנשי הקולנוע עולה מדי פעם מימרה ידועה של פליני: "אני לא רוצה להסביר כלום, אני רוצה להראות." למעשה, זו הייתה כנראה תגובתו של הבמאי האיטלקי המפורסם לעיתונאי צרפתי מהמגזין L'Are שביקש ממנו בשנת 1971 להסביר את סרטיו.

פליני היה לא רק במאי אלא גם סופר, מאייר ותסריטאי. שברי תמונות ופרטים מחייו נותרו תמיד ברקע, אך הם אלו שהפכו אותו לאמן שהיה.

הביאנלה בוונציה
biennale venezia 11.jpg

הביאנלה בוונציה נחשבת כיום לאירוע האומנות החשוב ביותר בעולם. זה לא דבר של מה בכך כשמדובר בתחום שנערכות בו עשרות ביאנלות וטריאנלות ברחבי העולם ויותר מ־300 ירידי אומנות בין־לאומיים. ועדיין, הביאנלה של ונציה הייתה ראשונה.

ספיישל 500 שנה לרפאל
Raffaello_Sanzio.jpg

רָפָאֵלו סאנציו - Raffaello Sanzio

6 באפריל 1483 – 6 באפריל 1520

רפאל הוא הצייר שמייצג בצורה מושלמת את שיאו של הרנסאנס האיטלקי. חייו היו אמנם קצרים אך מלאי הישגים, ציון 500 שנים למותו הוא הזדמנות נפלאה להכיר מקרוב את האיש, את רעיונותיו וכמובן את יצירותיו.

ברכת יום הולדת למיכלאנג'לו
micaelangelo portrit.jpg

יונתן הירשפלד מברך את מיכלאנג'לו לכבוד יום הולדתו ה - 545 החל היום.

בספרו "חיי הציירים, הפסלים והאדריכלים הדגולים ביותר" כתב ג'ורג'ו וזארי על נסיבות לידתו של מיכלאנג'לו: "האל הביט משמיים על האנושות המבולבלת וחסרת הכישרון המלאה באנשים בינוניים אך מלאים בעצמם...

על שלושה ראשים בפירנצה
IMG_1593.JPG

דלתות הזהב מעוטרות התבליטים שפיסל גיברטי עבור בית הטבילה שממול הדואומו בפירנצה נמצאות כיום במוזיאון מצדו השני של הכיכר. אבל הנדודים הקצרים האלו מצדה האחד לצדה השני של הקתדרלה היפה מסמן מסע בקנה מידה דרמטי בהרבה.

סכנה: יצירת אמנות לפניך
‏"גופתו של ישו בקברו" של האנס הולבריין – ציור ‏

הממסד הרפואי לא מכיר בו והסלפי מאיימים לרוקן אותו מתוכן. אז למה סינדרום פירנצה עדיין חיוני להבנת יחסינו עם אמנות?

לומדים מהמאסטרים הגדולים: זֵפִירֵלִי ובמאים איטלקיים נוספים.
Ladri_di_biciclette_(film).jpg

סיפורו של זפירלי וסיפור צעדיו הראשונים בקולנוע וגם סיפורם של במאים איטלקים גדולים אחרים מוִיטוֹריוֹ דֵה סִיקַה (Vittorio De Sica) ועד סֵרג'וֹ לֵאוֹנֵה (Sergio Leone).  

מחשבות על ציור
Piero della francesca Resurrection.jpg

בהתבוננות באומנות איטלקית גבוהה, לעיתים קרובות מפליא אותי הטיפול העדין בפרטים. פרטים זה עניין צנוע, לא כולם צריכים לדעת הכל כל הזמן. כמה קשה יכולה להיות ההחלטה מה להגיד ומתי לשתוק. איך ייתכן שמה שמרגיש כמו צל עמוק, הוא בכלל לא כהה.

זהירות אמנות!
IMG_2062_edited.jpg

פרולוג למפגש קיצי עם רנסנס איטלקי

טקסט שנכתב לקראת ביקור ממשמש ובא בפירנצה המיתולוגית.

האם יתכן שכדי לחוות יצירת אמנות במציאות,מוטב להכיר גם את הרפרודוקציה?

עקביא בן מהללאל בפירנצה
ufizzi.jpg

בספרו של יצחק לאור "הנה אדם", ישנו רגע של טירוף מוחלט כשצה"ל מחליט לכבוש עיר קטנה באיטליה (קורטונה). במהלך מסעותיי בפירנצה חשבתי הרבה על הרעיון הזה: יש לכבוש את איטליה מידי האיטלקים. כשאתה נכנס לפיטיפלאס אתה מיד מדמיין איך כיבוש, נגיד אמריקאי, היה מעביר את התמונות התלויות מהרצפה עד התקרה בחדרים מאורים ברשלנות, למוזיאון ממוזג ומרווח שבו כל הציורים תלויים בגובה העין, עם טקסטים מפורטים באנגלית לצדם.

"נורא הוד" רומא
Cappella Cerasi brunelli mod.jpg

להלן כמה הערות שנכתבו ברומא, תמיד במקום כדי לנסות ולזכור את הרגשות כפי שנחוו, ועובדו לאחר מכן, בערבו של כל יום במלון.

נאפולי - בד שקוף משיש
cappella-san-severo-napoli-cristo-velato

הבד השקוף העשוי שיש  מכה את הצופה בתדהמה. העיבוד הגאוני של החומר יוצר רושם פראדוקסלי לפיו הבד מסייע למבטו של הצופה ומראה לו את הגוף העירום באופן ברור יותר מאשר לו היה נגלה לו ללא הכיסוי. מדובר ביצירת מופת של פיסול בארוקי רב רגש. כניעה מוחלטת של השיש לידיו ולכלי עבודתו של האמן

מחזור האפרסקאות של טייפולו ובנו בויצ'נזה
איפגניה.jpg

וילה ואלמרנה בעיר ויצ׳נזה נבנתה בסוף המאה ה-17. 

היא מכונה גם Ai Nani, ״אצל הגמדים״, בגלל 17 פסלי גמדים בסגנון גותי המתנוססים על החומה המקיפה אותה.

לא תטביעו את הסירה הטבועה
fontana.jpg

הפרדוקס המעניין של רומא הינו עובדת היותה עיר בירה של מדינה מערב אירופאית, כאשר בה בשעה פזורים בה, גלויים לעין כל, מוניומנטים עתיקים בעלי ערך שלא יסולא בפז. "החדשים" שבהם נוצרו לפני חמש מאות או שש מאות שנה בערך.

ונציה - לקרוא את הארכיטקטורה
Venezia Gorgoil.jpg

מי שמגיע לונציה, מהלך בין התעלות ומשתהה כדי להביט בחזית בניין או כנסיה, מבחין לפתע שהוא מוקף עולם רצוף משמעויות, מלא בדמויות ורמיזות שכולן מספרות סיפור. סיפור הכתוב בשיש ובאבן.

דניאל בגוב האריות בורונה
Daniel Gov.jpg

האם יתכן שבעבר הרחוק מאוד, מבקרים מן המזרח התיכון, שאפשר לכנותם כמעט 'בני מלוכה', נחרתו בזכרונם של  איכרים פשוטים, משרתים, וכובסות, בעודם רחוקים כל כך ממולדתם? התשובה היא, יתכן בהחלט. שהרי כך הם פני הדברים.