מוזיאונים - Musei

אמנות והיסטוריה במוזיאוני איטליה – מילאנו
1.jpg

כשחושבים על מילאנו, הדברים הראשונים שעולים לראש הם אופנה, מודרניות והעולם הגדול.  בדיוק בגלל זה המוזיאון הראשון בכתבה  הוא "מוזיאון המאה ה-20" (il museo del ‘900). המוזיאון שופץ לאחרונה בשנת 2010, ומשתרע על פני כמה קומות שכל יום מארחות אלפי אנשים -  סטודנטים, ילדים ותיירים - לטיול חוצה תרבויות שאין כמותו.

אמנות והיסטוריה במוזיאוני איטליה – ונציה
1.jpg

כאשר ביקר הסופר הצרפתי הגדול סטנדל באיטליה בשנת 1817 הוא תיאר חוויה שלימים נקראה תסמונת סטנדל. סטנדל כתב על ביקורו בפירנצה בבזיליקה של סנטה קרוצ'ה, וכתב על תחושת אקסטזה שהרגיש כשעמד מול יצירות האמנות בבזיליקה. הוא כתב על קוצר נשימה שהרגיש, על דפיקות לב מואצות, על תחושה שהוא עומד ליפול.

אמנות והיסטוריה במוזיאוני איטליה – פירנצה
palazzo-vecchio (1).jpg

העיר פירנצה בירת חבל טוסקנה, היא בעלת חשיבות עצומה בתרומתה לאמנות ותרבות העולם המערבי, העיר מרכזת כמות נדירה של יצירות אמנות והיתה מרכז עולמי לתרבות בתקופת הרנסאנס, בעיר חיו ונולדו אמנים, אדריכלים, סופרים ואנשי רוח בינהם דנטה אליגיירי, בוקאצ'יו, רפאל, לאונרדו דה וינצ'י, סנדרו בוטיצ'לי, דלה רוביה, דונטלו, פיליפו ברונלסקי, גיברטי, מיכלאנג'לו, ורוקיו

ועוד רבים אחרים.

אמנות והיסטוריה במוזיאוני איטליה – רומא
Ratto d’Europa – Paolo Caliari

אי אפשר לדבר על סוף-שבוע של אמנות בערים האיטלקיות מבלי לדבר על העיר הנצחית. רומא היא מוזיאון פתוח, תחת כיפת השמיים, במקום בו מקדש השלום (Fori Imperiali), הקוליסאום, הכיכרות והעמודים נותנים הרגשה של סרט, מספיק לחשוב על יופייה של מזרקת טרווי (fontana di Trevi) כדי להרגיש כוכב קולנוע.

תרבות ואמנות בנאפולי
Museo nazionale di Capodimonte (6).jpg

המוזאונים מייצגים בצורה הטובה ביותר את התרבות והאמנות העשירה והמרתקת של נאפולי.

אבל לפני שנדון בהם, יש נושא אחד שהוא חלק בלתי נפרד מהתרבות הנאפוליטנית והוא שמה של העיר בעבר.

מוזיאון למדע וטבע בתוך פנינה אדריכלית
muse 6.jpg

אחת הסיבות העיקריות לבקר ב – "מוזה" – Muse, המוזאון למדע וטבע בעיר טרנטו, היא יופיו, יחודיותו וגאוניותו האדריכלית של הבניין שנבנה עבורו, ושצורתו קשורה קשר הדוק לתוכנו.

"נורא הוד" רומא
Cappella Cerasi brunelli mod.jpg

להלן כמה הערות שנכתבו ברומא, תמיד במקום כדי לנסות ולזכור את הרגשות כפי שנחוו, ועובדו לאחר מכן, בערבו של כל יום במלון.

ספריה עתיקה בורונה
Bibi

במרכז ורונה, בין קבוצת הבתים הצפופה המשתקפת בנהר האדיג'ה, מאחורי הפיאצה של הדואומו, נמצאת הספריה העתיקה ביותר באיטליה ועל פי דעתם של חוקרים אחדים, העתיקה ביותר בעולם.

מוזיאוני פרארי ולמבורגיני במודנה
8F86DC6C-AA94-4B49-8BD0-ED976BD1F520.JPG

אם אתם מחובבי הספורט המוטורי, אין ספק שגם אתם צריכים להגיע אל אזור מודנה שבמחוז אמיליה רומאניה. אולי זו התחרות ההיסטורית "למי יש גדול יותר" או אולי משהו בעמק מעורר השראה אצל גברי האזור, אבל העובדה היא שאחד ליד השני צמחו להם בתי החרושת למכוניות המרוץ הטובות בעולם: פרארי, למבורגיני ו- Stanguellini. אילנה לנשון נסעה ברכב שכור לבקר במעוז רכבי היוקרה האיטלקיים, ספידי מקווין מאחורייך!

אוטזי איש הקרח - מוזיאון הארכיאולוגיה בולצנו
otzi.jpg

המוזאון לאריכואוליגה שבעיר בולצנו בצפון איטליה מוקדש כולו לאדם אחד. חייו ומותו של אדם זה הם המפתח להבנת עידן הנחושת באלפים של דרום טירול. 

שמו הוא אוטזי, אך החוקרים מכנים אותו בכבוד רב - ״האיש שבא מן הקרח״. סיפורו מלהיט את יצר הסקרנות באופן חריג והביקור במוזאון הופך למסע צייד אחר כל פיסת מידע.

נאפולי - בד שקוף משיש
cappella-san-severo-napoli-cristo-velato

הבד השקוף העשוי שיש  מכה את הצופה בתדהמה. העיבוד הגאוני של החומר יוצר רושם פראדוקסלי לפיו הבד מסייע למבטו של הצופה ומראה לו את הגוף העירום באופן ברור יותר מאשר לו היה נגלה לו ללא הכיסוי. מדובר ביצירת מופת של פיסול בארוקי רב רגש. כניעה מוחלטת של השיש לידיו ולכלי עבודתו של האמן

מחזור האפרסקאות של טייפולו ובנו בויצ'נזה
איפגניה.jpg

וילה ואלמרנה בעיר ויצ׳נזה נבנתה בסוף המאה ה-17. 

היא מכונה גם Ai Nani, ״אצל הגמדים״, בגלל 17 פסלי גמדים בסגנון גותי המתנוססים על החומה המקיפה אותה.

דניאל בגוב האריות בורונה
Daniel Gov.jpg

האם יתכן שבעבר הרחוק מאוד, מבקרים מן המזרח התיכון, שאפשר לכנותם כמעט 'בני מלוכה', נחרתו בזכרונם של  איכרים פשוטים, משרתים, וכובסות, בעודם רחוקים כל כך ממולדתם? התשובה היא, יתכן בהחלט. שהרי כך הם פני הדברים.