top of page

"מוזיאון המאה ה-20" – מילאנו

+ באיטליה
Monday, July 1, 2019

3 דקות

חיפוש

עודכן: 16 באוג׳ 2023

כשחושבים על מילאנו, הדברים הראשונים שעולים לראש הם אופנה, מודרניות והעולם הגדול. בדיוק בגלל זה המוזיאון הראשון בכתבה הוא "מוזיאון המאה ה-20" (il museo del ‘900). המוזיאון שופץ לאחרונה בשנת 2010, ומשתרע על פני כמה קומות שכל יום מארחות אלפי אנשים - סטודנטים, ילדים ותיירים - לטיול חוצה תרבויות שאין כמותו

אולם "פונטנה" עם הנוף לפיאצה דואומו
אולם "פונטנה" עם הנוף לפיאצה דואומו - צילום: Heinz Bunse

במוזיאון 4500 מטרים של חללי תצוגה, כולל שטח תצוגה לתערוכות המציגות יצירות עכשוויות. כל זה נמצא בויה גוליילמו מרקוני 1 (via Guglielmo Marconi 1) במרחק הליכה מהדואומו המרהיב. מוצגים בו קרוב ל- 400 יצירות אמנות איטלקיות מהמאה ה-20, שטח נרחב מוקדש לפוטוריזם, ואחד החדרים, המשקיף לפיאצה דואומו (piazza Duomo), מוקדש כולו ללוצ'יו פונטנה שמנורת ניאון שלו תלויה מהתקרה.


במה לוליינית מובילה אל האולמות השונים של המוזיאון. אחד מהאולמות אליהם ישנה כניסה חופשית מוקדש לחוד החנית: ציור "הממלכה הרביעית" (Il quarto stato ) משנת 1901, של ג'וּזֵפֵּה פֵֵּּלִִיצַַה דַַה ווֹלְפֵּדוֹ (Giuseppe Pellizza da Volpedo). הציור, שנפרס על פני 15 מטרים רבועים, משאיר את הצופה בו נפעם מהפאר. הציור מייצג את עליית מעמד הפועלים בחיי החברה במדינה. שמו המקורי של הציור היה "דרכם של הפועלים" (“il cammino dei lavoratori”). ג'וזפה פליצה, כמו אמנים רבים באותה העת, רצה להעמיד את עצמו במבחן השאלה החברתית, ובכך, ציור זה פונה אל העתיד כמו גם העובדים שבציורו, הצועדים אל עבר המחר שלהם.


"הממלכה הרביעית" - ג'וזפה פליצה

במוזיאון ישנן יצירות חשובות נוספות של אמנים מזרם הפוטוריזם. אחת מעשר יצירות המופת שאסור בהחלט לפספס היא "גמישות" (“Elasticità” ) של אוּמבֵּרטוֹ בּוֹצ'וֹנִי (Umberto Boccioni). האמן הצעיר העלה תיאוריה לגבי הדינמיות הפלסטית של הדמויות, ובציורו זה משנת 1912 ניסה לממש את חזונו. לפי בוצ'וני, האמנות צריכה להציג את התנועה האורגנית והמכנית. וכך המציא את הז'אנר "הפלסטיות הסימולטנית" (plasticismo simultaneo) שבו דמויות ורקע מתמזגים יחד בתנועה אחת.


''גמישות" - אומברטו בוצ'וני

למרות שבוצ'וני מוכר בקרב האמנות הפלסטית והדינמית, הוא היה גם איש של סדנאות עבודה, ובסדנא הרומית של גַ'אקוֹמוֹ בַּלַה (Giacomo Balla) , הוא מצא עצמו מתקרב לגישה של צילום מציאותי. בסדנה הזו הוא צייר ב-1905 את הדיוקן " העלמה וירג'יניה" (Signora Virginia).


העלמה וירג'יניה" - -אומברטו בוצ'וני

במוזיאון נמצאות גם יצירות של ג'ורג'ו דה קיריקו (Giorgio de Chirico), שייסד את סגנון האמנות המטאפיזי, שהפך לימים לסגנון הסוריאליסטי, עם דמויות חסרות פנים ודמויות מגבס. יצירתו מהמאה ה-20 " הבן האובד" (Il figliol prodigo ) המוצגת במוזיאון היא דוגמא לסגנונו של ג'ורג'ו, בה הוא מציג חיבוק בין אב ובן.


"הבן האובד" - ג'ורג'ו דה קיריקו

אפשר לספר עוד הרבה על המוזיאון , היריעה קצרה מלהכיל. אם אתם באזור, מומלץ להישאר לסוף שבוע בעיר וליהנות מיצירות האמנות של המאה ה-20 שיש למקום להציע.


מידע שימושי

אתר אינטרנט: http://museodelnovecento.org/en שעות פתיחה: מוזיאון המאה ה-20 נמצא ב- via Marconi 1 a Milano לפתוח בכל ימות השבוע בשעות 9:00-19:30. *המוזיאון סגור בימי שני בבוקר *בימי חמישי ושבת המוזיאון נסגר בשעה 22:30 מחירים: כרטיס רגיל - 10€ כרטיס מוזל - 8€ ( מגיל 65 ומעלה וסטודנטים ובני 18-25)


מנקודת מבט אמנותית, יש למילאנו הרבה מאוד מה להציע. מוזיאון נוסף שאסור להחמיץ הוא "הגלריה לאמנות מודרנית" (Galleria d’arte moderna (GAM)). התצוגה ממוקמת בוילה מסוף המאה ה-18 שנבנתה עבור הרוזן לוֹדוֹבִיקוֹ בַּרבִּיאַנוֹ (Lodovico Barbiano), שרצה אותה במיקום אסטרטגי בין מרכז העיר וקורסו ונציה (corso Venezia), כניסה פיזית וסימבולית למי שמגיע מוינה. הוילה היא יצירה מופת של הניאו-קלאסיזם של מילאנו. האחראי על היצירה הוא לֵאוֹפּוֹלדוֹ פּוֹלַק (Leopoldo Pollak), שבולט מאוד ברציונליות ובאלגנטיות מאופקת. פנים וחוץ המבנה מעוטר חרוזים דקורטיביים והגן מעוצב בסגנון אנגלי.

עיטורים של ג'וקונדו אלברטולי בחדרים
מבט על הגלריה מבחוץ

מסלול התערוכה מורכב מכמה אוספים מהמאה ה-19, אוסף "גראסי" (Grassi) ואוסף "ויסמארה" (Vismara ) – הם אוספים של ארבעים יצירות שנתרמו לעיריית מילאנו על-ידי אשתו של האספן ג'וזפה ויסמארה ( Giuseppe Vismara). לאחרונה שני האוספים אוחדו והם מוצגים בקומה השנייה של המוזיאון, כך, מופיעים יחדיו ציורים של רנואר, מאטיס, מודיליאני וואן-גוך.נשות ברטון - ואן גוך

גם הגלריה לאמנות מודרנית מחולקת לחדרים, 40 חדרים בשתי קומות. המסלול שבקומה הראשונה נע בין הניאו-קלאסיזם לבין הרומנטיקה ומסתיים בציוריו הסימבוליים של ג'ובאני סגנטיני (Giovanni Segantini). את אחת מיצירות המופת שלו, "האהבה במקור החיים" (L’amore alla fonte della vita) , הוא צייר כמה שנים לפני מותו במלויה (Maloya), כפר קטן באלפים של גראובינדן.


האהבה במקור החיים - ג'ובאני סגנטיני

האוספים גראסי-ויסמארה כוללים גם יצירות ייחודיות של מונה וגוגן. גוגן, שהיה מהזרם האימפרסיוניסטי, חיפש משהו חדש, שלימים ימצא בשהותו בטהיטי. כדי למצוא את מבוקשו, עבר גוגן לצרפת, שם, מוקף בטבע, קיבל השראה לציורו משנת 1885 "כפר בברטאן" (Paesaggio in Bretagna).


"כפר בברטאן" - פול גוגן

גם מילאנו, בין משולש האופנה , האורות והתנועה יכולה, בסוף שבוע אחד, להתגלות כתיבת אוצר יקרה של אמנות. בין הדברים המעניינים הרבים שיש למוזיאון להציע, בין מסלולי לימוד וסיורים מודרכים, קיים מסלול אחד שמיועד לעיוורים ונקרא "לראות עם הידיים" (“Guardare con le mani”), בשיתוף עם ארגון "אמנות יחד" (Arte Insieme), שמספק סיורי מישוש מודרכים עבור אלו הסובלים מלקויות ראיה, בחינם. את הסיורים המיוחדים ניתן להזמין דרך: ASSOCIAZIONE ARTE INSIEME - Volontari per l'Arte Onlus טלפון: 02.67625503 המזכירות עובדת בימי רביעי בשעות 15:00-18:00 טלפון נייד: 366.2394221 / 338.8111463 ימים ב'-ו' בין השעות 9:00-12:00. כתובת דוא''ל : info@arteinsiememilano.it אתר האינטרנט: www.arteinsiememilano.it

מידע שימושי

אתר האינטרנט של המוזיאון: http://www.gam-milano.com/en/home שעות פתיחה

  • רביעי - ראשון: 9:00-17:30 ( כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה)

  • המוזיאון סגור בימי שני וימים 25/12, 1/1, יום שני של פסחא ו 1/5.


מחירים

כרטיס רגיל : 5€ כרטיס מוזל: 3€ ( מגיל 65 ומעלה, סטודנטים ובני 18-25) *כניסה חינם בימי שלישי הראשון והשלישי של כל חודש החל מהשעה 14:00 וכן כל יום ראשון הראשון של כל חודש. (*ילדים מתחת לגיל 18, נכה+ מלווה אחד).

686 צפיות0 תגובות

Comments


הפינקוטקה די בררה – המוזיאון החשוב ביותר במילאנו
Monday, June 27, 2022
מילאנו – עיר ללא הפסקה
Friday, June 24, 2022
"מוזיאון המאה ה-20" – מילאנו
Monday, July 1, 2019
המעצבות המוצלחות מילאנו 2018
Sunday, April 8, 2018
שבוע העיצוב במילאנו - איכות היא לא מילה גסה
Sunday, April 8, 2018
מפה לאוזן - המספרות הנכונות במילאנו
Tuesday, March 20, 2018
השטן (ואת) לובשות פראדה - הנחיות מקצועיות לתכנון - מבצע סיילים
Tuesday, January 9, 2018
שבוע האופנה במילאנו
Friday, September 1, 2017
המקומות השווים ביותר לקניות במילאנו
Tuesday, June 27, 2017
על מעמדה של מילאנו כבירת האופנה העולמית
Sunday, June 18, 2017
יודעת חן - סטייליסטית ישראלית במילאנו
Wednesday, June 7, 2017
הסיילים מתחילים
Thursday, June 1, 2017
אקספו 2015 מילאנו
Thursday, January 1, 2015

עשוי לעניין אותך

נדיה קרישי | ספרנית בסיפריה הקפיטולרית בורונה

תרגום: ליאת נאוס