top of page

אקספו 2015 מילאנו

+ באיטליה
Thursday, January 1, 2015

4 דקות

חיפוש

עודכן: 16 באוג׳ 2023

השנה מארחת העיר מילאנו את היריד העולמי ה - EXPO.

ה – EXPO, הוא האירוע הבינלאומי השלישי בחשיבותו בעולם מבחינת השפעה כלכלית ותרבותית, קודמים לו גביע העולם בכדורגל והמשחקים האולימפיים


הכניסה למתחם האקספו
הכניסה למתחם האקספו - צילום: PxHere

ליריד משמעות עצומה עבור מילאנו ואיטליה, בגלל שהמדינה נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי חריף. היריד העולמי, ידוע כמקור הכנסה גבוהה למדינה בה הוא מתקיים. מוקד המשיכה העיקרי של התערוכה הבינלאומית, הוא הביתנים שאותם מקימות המדינות המשתתפות בעלויות של עשרות מליוני יורו. כל אחת מהמדינות מציגה בביתן את הקשר בינה ובין הנושא בו עוסק היריד. במילאנו השנה יציגו כ-147 מדינות, וצפויים להגיע כ – 20 מיליון מבקרים. זוהי הפעם השניה בה איטליה מארחת את היריד העולמי הפעם הראשונה היתה בשנת 1906.

הנושא הנבחר של היריד Feeding the planet, energy for life - יצור מזון וקיימות.

היריד יעסוק בטכנלוגיה, המצאות, תרבות, מסורת, יצירה בהקשר של אוכל ותזונה. כמו כן ימשיך ויעסוק היריד בנושא המיים שהוצג ב 2008 ביריד סרגוסה בספרד, עם דגש חזק על הזכות למקורות מזון בריא, בטוח ומספק לכל תושבי העולם

עד כה נמכרו כ- 8.5 מיליון כרטיסים. הניו יורק טיימס ועיתונים משפעים נוספים המליצו לשלב ביקור באקספו יחד עם טיול לאיטליה, וההערכות הן שכמליון אמריקאים קנו כרטיסים ליריד בעקבות זאת.


על אף המשבר ישנה נהירה של מסעדנים ושפים למילאנו הפותחים מסעדות חדשות לקראת הארוע, כל בתי המלון במילאנו עצמה כבר מוזמנים מראש. בשל המחסור בחדרי מלון והפקעת המחירים במרכז העיר מומלץ ללון בערים שכנות כגון בולוניה או טורינו ולהגיע לאקספו בעזרת שרות הרכבות המהירות – freccia שמגיעות עד מרכז מילאנו בפחות משעה. קו רכבות בשם איטלוItalo מופעל נון סטופ ומגיעה ב- 44 דקות מטורינו למרכז מילאנו, חברת הרכבות האיטלקית מציעה כ- 37 רכבות מהירות כל יום ומחברת את מילאנו עם כל אירופה. הרעיון האיטלקי הוא לקשר בין השם מילאנו לבין המילה , 'אוכל' Food באותו אופן שבו העיר מקושרת למילה, אופנה, Fashion, משהו שירשם בזכרון הקולקטיבי של המבקרים וישאר גם לאחר סיום היריד. האיטלקים מקווים לצאת מהמשבר הכלכלי בעזרת האקספו.


במהלך ששת חודשי היריד מילאנו תעשה הכל על מנת לצאת מגדרה ותציע מבחר גדול של אטרקציות בכל התחומים למבקרים השונים. מעבר לדאומו של מילאנו, והפרסקו הסעודה האחרונה של של דה וינצ'י , ניתן יהיה לבקר בתאטרון האופרה לה סקאלה שברגיל סגור בתקופת הקיץ. מתוכננות להתקיים בו 140 הצגות יומיות במהלך ששת החודשים. בעיר תתקיים תערוכת ענק לעבודותיו של ליאונרדו דה וינצ'י, ותערוכה נוספת המוקדשת לג'יוטו. כמו כן תערוכה גדולה של אמנים מכל העולם בשם ״האמא הגדולה" - the great mother שתציג 80 עבודות מהמאה ה 20 בנושא אמהות. בככר הדאומו יתקיימו הופעות פופ ורוק חיות בחינם וכמו כן בכל הפארקים בעיר. בנוסף יערכו שווקים לספרים ועתיקות. לאתר האקספו עצמו מבנה של עיר רומאית עם צלב במרכזה, כדי ליצג את איטליה. לא לכל המדינות יהיו ביתנים עצמאיים. חלקם יחלקו בינהם באזורים המשותפים. המדינות שמציגות לבד, מקימות ביתני ענק מפוארים ובהן כאמור, כל מדינה תציג את עצמה ואת הקשר שלה למזון, ולקיימות. הנה כמה דוגמאות לביתנים בתערוכה:


הביתן הגרמני – הביתן הגדול ביותר

5000 מטרים מרובעים מעוצבים כמו שדות בחבל בואריה שבדרום גרמניה. בנוסף הגרמנים משחקים על הקלף הטכנולוגי וכל מבקר יוכל להשתמש בגאדג'ט בעזרתו יוכל לראות את העתיד הטכנולוגי של החקלאות הגרמנית. הביתן כולל גם מסעדות ואוכל גרמני מסורתי, המנסה לשבור את הסטיגמה אודות המטבח הגרמני.

הביתן הגרמני

הביתן האסטוני - הביתן הכי ממוחזר

אסטוניה מעוניינת ליצור לעצמה גם בימים כתיקונים, תדמית של מדינה צעירה, מתקדמת טכנולוגית ועסוקה במחשבות על העתיד. גם הביתן שלה מכוון לשם. הביתן נבנה מ-50% חומרים ממוחזרים ומעץ נורדי, הדגש החזק ביותר בביתן האסטוני הוא הטכנולוגיה, הם מתגאים בעובדה שתוכנת סקייפ הומצאה בארצם למשל. כדי לקשר בכל זאת את הביתן עם נושא התערוכה, מוצעת למבקרים ארוחה קלה ארוחה באריזת טייק אווי, שהרי לא על הווי פיי לבדו יחייה האדם.

הביתן האסטוני

הביתן הצרפתי - הכי יצוגי

ביתן מעץ בצורת שוק מקורה בנוי כך שניתן לפרקו ולהעבירו לשימוש נוסף. בפנים אפשר לטעום סוגים שונים של אוכל צרפתי מברסארי עד אוכל גורמה ישירות מהעם שהמציא את הכוכבים והמזלגות שמוענקים למסעדות.

הביתן הצרפתי

הביתן הישראלי - הכי ירוק

יציג את אופייה המיוחד של מדינת ישראל והשיגיה בתחום החקלאות המתקדמת והמורשת החקלאית מתקופת המקרא ועד ימינו. השדות של מחר והמאבק הטכנולוגי ברעב ואקולוגיה בעתיד. בירוק ובשלושה מימדים.

הביתן הישראלי

נפאל - הביתן הרוחני

הביתן הנפאלי בנוי בצורת בית נפאלי טיפוסי מעץ בדיוק כמו למרגלות ההימאליה, צורתו מיצגת את מעגל החיים. בתוכו ידובר הרבה על מים ורעב ועל כך שלמרגלות ההימאליה הגידולים המקומיים אינם מספיקים,כדי להזין את כל התושבים.

הביתן הרוחני

שוויץ - הביתן החינוכי

השוויצרים היו הראשונים להודיע שהם משתתפים ביריד ובנו ביתן ובו ארבעה מגדלים שמיצגים מאגרי מזון. השוויצרים רוצים ללמד איך צורכים מזון בצורה חכמה. גם כאן הדגש הוא על רעב עולמי ועל הדרכים למנוע אותו. איך לפעול כדי שיהיה מזון טרי זמין לכל תושבי הפלנטה.

הביתן החינוכי

הביתן האמריקאי

עוצב על ידי הארכיטקט זוכה הפרסים, ג'ימס ביבר ומציג את מסורת החלקאות ארוכת השנים של ארצות הברית. חלק מהביתן בנוי כשדות אופקיים, בנויים לגובה, אשר קציר יערך בהם באופן יומיומי. בנוסף האמריקאים רוצים להציג את טרנד הפוד טראק הרווח בארצם, וקרונות מזון אמריקאים יגישו אוכל מסורתי כמו גם אתני ופיוז'ן. בכל יום חמישי תערך ארוחת חג הודיה מסורתית.

הביתן האמריקאי

הביתן האיטלקי - הביתן ששורד את הזמן

האיטלקים, מפני שהמשחק הוא במגרש הביתי שלהם, קיבלו שני בנינים. ה"קארדו" ו "פאלצו איטליה" מטרתם היא להציג עמדה חד משמעית: כשמדובר בתוצרת המקומית של איטליה, כמו גם במסורת הבישול ובמוצרים המוגמרים, מדובר על הטוב ביותר. איטליה=מצויינות בתחום המזון וחומרי הגלם. כבתחומים אחרים הם שואפים לטבוע באופן ברור, גם בתחום המזון, את המושג Made in Italy. להחזיר לו את עטרתו שזוהרה הועם עם המעבר העולמי ליצור בסין.

הביתן האיטלקי

כרטיסים למזמינים מראש אפשר למצוא כאן €32 מבוגר, €41 מבוגר וילד, 69€ שני מבוגרים וילד, 54€ מבוגר + 2 ילדים, 82€ זוג מבוגרים ו 2 ילדים


אקספו - יום אחרון - סיכום

הגענו לקו הסיום. היום האחרון של היריד העולמי במילאנו בנושא המזון, אחרי 183 ימים של חגיגות, כנסים, דיונים על איך להזין את כדור הארץ והמון אוכל היריד נושם את נשימתו האחרונה.
מה קרה באקספו עד עכשיו? נחצה רף של 20 מיליון מבקרים, נאפתה הפיצה הארוכה בעולם: קילומטר וחצי אורכה, ביקרו בו כמעט כל ראשי מדינות העולם או נשותיהם ומפורסמים אחרים כמו למשל בונו, שרון סטון, מישל אובאמה ועוד. זמן ההמתנה בכניסה לביתן היפני עמד על 10 שעות, יותר מטיסה ליפן...


מקבץ תמונות מהיום היום האחרון בהחלט של אקספו 2015


85 צפיות0 תגובות

Comments


פסטיבלי המוזיקה השווים ביותר בקיץ 2023 באיטליה!
Sunday, May 7, 2023
מסורות חג הפסחא – מצפון ועד דרום
Thursday, March 30, 2023
שוקי חג המולד היפים באיטליה – היכן כדאי לבקר?
Thursday, November 17, 2022
זכרונות מקרנבל טֶרמיני אימֶרֶסֶה בסיציליה
Monday, May 23, 2022
פסטיבל המוזיקה והמסורת ‏האמיתית בפוליה
Wednesday, January 12, 2022
אורות בסלרנו – חג המולד בקַמפַּניַה
Sunday, November 25, 2018
שלכת ורוח סתיו - צפון איטליה בעונה הכי צבעונית בשנה
Thursday, October 4, 2018
סאן ולנטינו באיטליה
Wednesday, February 14, 2018
קרנבל בורונה - בוא נרקוד עד אור הבוקר!
Friday, January 26, 2018
קוספלייר בעיר בלוקה – עם המוני איטלקיים
Saturday, October 21, 2017
שבוע הברטר באיטליה - מי אמר אני ולא החליף ?!
Saturday, October 14, 2017
עולם משחקי החצר של פסטיבל טוקטי - Tocatì Festival
Thursday, September 14, 2017
על גמישות הזהות והקרנבל בונציה
Monday, January 26, 2015
אקספו 2015 מילאנו
Thursday, January 1, 2015
ארוחות חברה - המקבילה האיטלקית ל"יום כיף"
Wednesday, December 24, 2014
שווקי חג המולד וכיצד להתלבש נכון
Tuesday, December 10, 2013

עשוי לעניין אותך

מערכת באיטליה