top of page

גלה את מָטֵרַה עיר הסלעים והתרבות

+ באיטליה
Tuesday, December 3, 2019

4 דקות

חיפוש

עודכן: 22 במאי 2023

מטרה היא אחת מאתרי המורשת העולמית של אונסק"ו באיטליה ונבחרה לבירת התרבות העולמית של שנת 2019. היא נקראת "עיר הסלעים" (Città dei Sassi), מה שהופך את מטרה לאחת הערים המיושבות העתיקות ביותר בעולם. אז הנה לפניכם מסלול שיעזור לכם לגלות את המקומות היפים ביותר, מסע לאורך ההיסטוריה המרתקת, בין נופים עוצרי נשימה, מונומנטים, מסורות וכמה אגדות שעדיין עוברות מדור לדור


מָטֵרַה עיר הסלעים
מָטֵרַה עיר הסלעים - צילום: Depositphotos


היסטוריה של העיר שנבנתה בין הסלעים

נדמה שהזמן עצר בה מלכת, שמטרה היא עיר מסרט, או תפאורה לפרסומת או לסצינות חג המולד (presepi). אולי תהיתם פעם איזו עיר זו והיכן היא נמצאת. מָטֵרַה היא העיר השנייה בגודלה (מבחינת מספר תושבים) במחוז בזיליקטה. היא מוכרת כ"עיר הסלעים", אבל חשוב להתייחס לשם מעבר למשמעות המילולית שלו. למעשה, מדובר בשני רובעים - "סָאסוֹ קַאבֵאוֹסוֹ" (Sasso Caveoso) ו"סָאסוֹ בָּארִיזַאנוֹ" (Sasso Barisano) - הבנויים ממבנים סלעיים שנחצבו במוּרְגַ'יה של מטרה (Murgia materana) אשר נבנו בסמוך לגְרַאבִינַה של מטרה (Gravina di Matera), נקיק נחל המחלק את העיר לשתיים. "הסלעים של מטרה" הוכרזו בשנת 1993 כאתר מורשת לאומית של אונסק"ו. משנת 1663 ועד 1806 מטרה הייתה בירת בזיליקטה בממלכת נאפולי ובתקופה זו היא חוותה עלייה כלכלית, מסחרית ותרבותית. האפיפיור יוחנן פאולוס השני ביקר במָטֵרַה בשנת 1991 והכריז עליה כעיר המגניפיקט (שירת מריה).


מועד הקמתה של העיר אינו ידוע, אך במערות של מטרה נמצאו חפצים השייכים לתקופה הפליאוליתית והניאוליתית. פרטים אלה עוזרים לנו להבין את ההיסטוריה של המקום המרתק הזה.


מסלול טיול שיעזור לגלות את העיר

המרכז ההיסטורי של העיר לא מאופיין בסלעים המפורסמים, אלא דווקא במעלה העיר, ברמה. לפני שיורדים לכפר העתיק, מומלץ לגלות ולהכיר את מטרה מלמעלה. מפיאצה וִיטוֹריוֹ וֵנֵטוֹ ירידה של כמה מדרגות, תביא אתכם לעיר התת קרקעית ולקאסַה צִ'יסְטֵרְנַה (Case Cisterna - מערכת בורות מים תת קרקעיים). מטרה אמנם מפתיעה מעל לפני השטח, אבל מה שמסתתר מתחתיה לא פחות מפתיע. מאחר והעיר נאלצה להתמודד מאז ומתמיד עם תקופות בצורת, תושבי העיר נתנו חשיבות עליונה לאיסוף מי גשמים, בעזרת תעלות המעבירות את המים לבורות גדולים. אחת התעלות נקראת "פַּאלוֹמְבַּרוֹ הארוך" (הצוללן הארוך Palombaro lungo), היא בעומק של כ -15 מטרים והיא יכולה לאסוף עד 5000 קוב מים. חשוב לבקר בבורות המים האלו בכדי להבין כיצד תושבי מטרה הצליחו להסתגל לטבע הקשה. ניתן לבקר בפַּאלומְבַּרוֹ בכל יום בשעות 10:00 עד 13:00 ובשעה 15:00 עד 18:50 במחיר של 3 אירו (חינם מתחת לגיל 18).


Matera palombaro By Velvet CC BY-SA 4.0

בויה וֵנֵטוֹ (via Veneto) שלוש קשתות מאבן טוף המברכות את הנכנסים לבֵּלְוֵודֵרֵה גוּאֵרִיקְיוֹ (Belvedere Guerricchio) - מרפסת פנורמית הצופה לבַּרִיסַנוֹ (Barisano). במרחק קצר משם נמצאת פיאצה דל דואומו (Piazza del Duomo) עם הקתדרלה שלה, שלאחר 15 שנות שחזורים, נפתחה מחדש לציבור בשנת 2016. המקדש המלכותי בסגנון הרומי-אפוליאני שומר מראש ההר על העיר משל היה המגן שלה. מבחוץ, בקווים פשוטים נמצאות 12 קשתות תלויות המסמלות את שניים-עשר השליחים (תלמידיו של ישו), מגדל פעמונים המתנשא לגובה של 52 מטרים ועיטורים בסגנון הבארוק מבפנים- כניגוד לפשטות הנראית מבחוץ. הכניסה חופשית בכל ימות השבוע בשעות 10:00-19:00 וניתן לשכור מדריך קולי ב-2 אירו.


הקתדרלה של מטרה
הקתדרלה של מטרה - צילום: Idéfix~commonswiki

כמה מטרים מכאן אפשר להגיע לפיאצטה פַּסְקוֹלִי הפנורמית (Piazzetta Pascoli) היא קיבלה את שמה מהמשורר ג'וֹבַאנִי פַּסְקוֹלִי (Giovanni Pascoli) שהתחיל את הקריירה שלו כאן. זוהי תחנת חובה למי שמטייל במטרה. זהו חלון על שני המחוזות שמתפשטים כמו היו אמפיתאטרון טבעי ומומלץ לנסוע לפיאצה הזו בערב, וליהנות מהיופי של מטרה המוארת. הפיאצה היא משכנו של פַּאלַאצוֹ לַאנְפְרַנְקִי, (palazzo Lanfranchi) בו נמצא מוזיאון האמנות המודרני המחזיק בציוריו של האמן קרלו לוי (Carlo Levi).


פַּאלַאצוֹ לַאנְפְרַנְקִי מטרה
פַּאלַאצוֹ לַאנְפְרַנְקִי - צילום: Acquario51

מפיאצת הקתדרלה דרך המדרגות של ויה קְרוּצִ'יס (via Crucis) מגיעים לויה מוּרוֹ (via Muro), רחוב שהתפרסם בזכות העובדה שבמאים בינלאומיים הנציחו אותו בסרטיהם (למשל מל גיבסון בסרט "הפסיון של ישו").


שחזור מסע צליבתו של ישו בויה קְרוּצִ'יס במטרה.


בסָאסוֹ קַאבֵאוֹסוֹ (Sasso Caveoso), מפיאצה סַן פְּיֵיטרוֹ ניתן לראות באופק את הפארק של מוּרְגַ'יה, מרושת בכנסיות אבן החצובות בסלעים. תוכלו למצוא פה גם גשר טיבטי התלוי מעל הקניון וחסרי הפחד מביניכם יוכלו ליהנות מתצפית נוספת על מצוקים ושטח תלול.


אם אתם מבקרים במטרה עם ילדים, תוכלו ללכת איתם לאחד המוזיאונים. למשל למוזיאון הדמו-אתנו-אנתרופולוגי (Demo Etno Antropologico) שהוקם לאחרונה בכדי לתת קונוטציה תרבותית עוד יותר למטרה, או למוזיאון "סיפורים באבנים"- רַקוֹנְטִי אִין פְּיֵיטְרַה (Racconti in pietra), בו ניתן לראות, בין היתר, מאובנים מתקופות ארכיאולוגיות שונות, שיעתוק של ג'וּלִיאַנַה הלוויתנית הגדולה (לוייתן פרהיסטורי שהתגלה באזור) ועוד. אם יש לכם כמה שעות פנויות, כ 10 ק"מ ממטרה, תוכלו לבקר ב - קריפטת החטא הקדמון (la Cripta del Peccato Originale) המכונה הקפלה הסיסטינית של ציורי הקיר. מדובר במאות ציורי קיר המייצגים את הברית הישנה והחדשה. ציורי הקיר התגלו בשנת 1963 עד אז היא שימשה הקריפטה כמקלט לבַּקַר. בזכות שיקום מדויק, היום זו יצירת אמנות שאסור לפספס. שעות ביקור ומחירים כאן. בשל קרבתה למחוז פוליה (רק שעה מפּוּלִינְיַאנוֹ דַה מַרֵה), מטרה נכללת במסלולי הטיולים בהם יש עצירות בעקב של איטליה (דרום-מזרח איטליה). מומלץ להגיע דרך העיר בַּארִי.מסורת ואגדות

מטרה מתקיימת מתיירות ומעבודות אומנות ומתהדרת במסורות עתיקות. אם אתם רוצים מזכרת מיוחדת, קנו קוּקוּ Cuccù, משרוקית מטֵרַקוֹטַה עם שורשים יוונים. המשרוקית בצורת תרנגול והיא נצבעת ביד. בעבר הקוקו היה אחראי על חלומות האהבה של המחזרים, וכיום הוא נחשב כקמע להרחקת כישופים ומזל רע.
אם במהלך הטיול במטרה, תחשוק נפשכם באוכל טוב, מומלץ להיכנס לאחת המסעדות המגישות מנות מהמטבח המקומי, כמו Sapori dei Sassi או Baccus בהן תוכלו לטעום מנות מסורתיות של מטרה, את הלחם של מטרה, מנת שעועית ועולש, מנת לפת על פלפל מיובש ומנת קְרַאפִּיַאטַה (crapiata) - מרק קטניות וחיטה.
4,525 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

Comments


מסע טעים באברוצו: המנות המפורסמות ביותר של המחוז
Monday, October 2, 2023
מצליינים ועד למטיילים סקרנים: מסע מיוחד לאורך הוויה פרנצ'יג'נה
Monday, August 7, 2023
25 שמורות הטבע והפארקים הלאומיים היפים ביותר באיטליה – חלק שלישי
Wednesday, July 26, 2023
25 שמורות הטבע והפארקים הלאומיים היפים ביותר באיטליה – חלק שני
Sunday, July 16, 2023
מסע בסרדיניה – צפון האי
Sunday, June 11, 2023
מסע בסרדיניה – מרכז האי
Sunday, June 11, 2023
סרדיניה המסתורית – כשפים, אמונות והקרנבלים המפורסמים של האי
Sunday, June 11, 2023
מסע בסרדיניה – דרום האי
Sunday, June 11, 2023
25 שמורות הטבע והפארקים הלאומיים היפים ביותר באיטליה – חלק ראשון
Wednesday, May 31, 2023
היינות של סרדיניה
Friday, April 21, 2023
האוכל של סרדיניה - 12 מאכלים סרדיים שאתם חייבים לטעום
Thursday, April 20, 2023
כדאי לטייל באיטליה בחורף? בוודאי! הנה חמישה מקומות נהדרים לבקר בהם
Tuesday, January 10, 2023
מי היו קאבור, מאציני, ואליגיירי? הסיפורים מאחורי שמות הרחובות הנפוצים ביותר ‏באיטליה ‏
Saturday, March 5, 2022
המונרכיה באיטליה: הארמונות המוזהבים של משפחת המלוכה באיטליה
Saturday, January 29, 2022
ביקור מהפנט במָטֵרַה – העיר שחצובה באבן ‏וסביבותיה
Friday, January 7, 2022
ואל ד‎’‎אוסטה – מסע במחוז ‏הקטן ביותר באיטליה
Friday, December 24, 2021
גלה את מָטֵרַה עיר הסלעים והתרבות
Tuesday, December 3, 2019
שלכת ורוח סתיו - צפון איטליה בעונה הכי צבעונית בשנה
Thursday, October 4, 2018
מחלבות הבאפלו של דרום קמפניה
Monday, October 1, 2018
אברוצו על קצה המזלג
Saturday, September 15, 2018
סאן ולנטינו באיטליה
Wednesday, February 14, 2018
צפון איטליה - טרקים ומסלולים בטבע
Friday, July 25, 2014

עשוי לעניין אותך

נדיה קרישי | ספרנית בסיפריה הקפיטולרית בורונה

תרגום: ליאת נאוס

1

מתעניינים

עליך להתחבר על מנת לצפות בתוכן זה

ההרשמה לאתר בחינם.

התחברות | הרשמה
bottom of page