top of page

״לבירינט מאזונה״ המבוך הגדול בעולם נפתח ליד פארמה

+ באיטליה

זמן קריאה

חיפוש

עודכן: 14 באפר׳ 2022

בסוף מאי נפתח לקהל הרחב מתחם ״לבירינת מזונה״ ליד העיר פארמה. כרגע המבוך הגדול בעולם. המבוך משתרע על שטח של 32 דונם. שביליו עשויים מ - 200,000 צמחי במבוק מזנים שונים ובגבהים משתנים. הגבוה שבהם בן 5 מטרים.

בניית המבוך היא יוזמה של המו״ל ואספן האמנות האיטלקי, פראנקו מריה ריצ׳י - Franco Maria Rici בהשראת ידידו, הסופר חורחה לואיס בורחס.


״מאז ומתמיד מבוכים ריתקו אותי.״ אומר ריצ׳י. ״מבוכים וגם גנים. אני רואה בהם את היצירות העתיקות ביותר של האנושות. גן העדן, היה מקום יפה כל כך שאדם וחווה שזה עתה נבראו לא חדלו להתבונן בו באהבה ובהתפעלות. הגן מגלם תמימות ושמחה. המבוך לעומת זאת מהווה הפגנה של כוח ומקור לפורענות. הוא משקף את המבוכה שמעוררת בנו המציאות.

החלום לבנות מבוך נולד לפני 20 שנה, כאשר התארח בבית הכפר שלי חבר, שהיה שותף גם לעשיה המו״לית, הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס. כידוע, מבוכים, כנושא, העסיקו מאוד את בורחס. בתקופה ההיא כבר סבל מעוורון והיה מהלך סביבי בחדר בצעדים הססנים. זה גרם לי לחשוב על חוסר הודאות שבה אנחנו נעים בשבילי החיים המסועפים והמסתוריים לעיתים. השיחות איתו על הדרכים המשונות המוליכות את האדם בנבכי חייו זרעו את הרעיון ליצירת המבוך. במשך שנים תכננתי להקים את המבוך על אדמות משפחתי ליד פארמה. מפני שרציתי להשאיר עליהן את חותמי, אך הרעיון שהתחיל כמשהו אישי הפך עם השנים לרצון להותיר מורשת גם לקהילה שסביבי, לתושבי האזור שבו גדלתי״

פרנקו מריה ריצ׳י - יוזם המבוך


בהתחלה נראה שקל למצוא את היציאה. אך קירות הבמבוק זהים לחלוטין זה לזה, ישנן מעט מאוד נקודות ציון, רק רוחב המעברים עוזר לפענח את המסלול הנכון.
במרכז המבוך ישנו קומפלקס בינינים, בינהם מוזאון ובו אוסף האומנות של ריצ׳י הכולל 500 ציורים ופסלים וחפצי אומנות מהמאות ה- 16 עד ה- 20. בין המוצגים גם עבודות רבות של ג׳יאמבטיסטה בודוני - Giambatistta Bodoni, צייר ואמן דפוס מהמאה ה-18 מפארמה. בין הבניינים הציבוריים גם ספריה בת 15,000 ספרים על אמנות הדפוס ועיצוב גראפי. כל אלה מקיפים פיאצה ששטחה 2,000 מטרים רבועים המיועדת לקונצרטים ואירועי תרבות. ריצ׳י בנה גם קפלה המיועדת לארח טקסי נישואין אך בקשר לכך יש לו בעיות עם הכנסיה הקתולית.

למן המאה ה-16 נבנו מבוכים בגני הארמונות של בני האצולה באירופה ובאיטליה. אחד המפורסמים שבהם הוא הלבירינת של סטרה - Il Labirinto di strà בריביירה של ברנטה ליד פאדובה, המכונה גם ״מבוך האהבה״. הוא שימש כמשחק משעשע לדוכסים ורוזנות אשר ניסו למצוא בו את דרכם או לעיתים קרובות יותר ללכת לאיבוד בזוגות כדי להנות מפרטיות בחסות המבוך. הלבירינת הראשון מוזכר במיתולוגיה היוונית. את בניתו יזם המלך מינוס מכרתים והוא תוכנן על ידי דאדלוס. המבוך נבנה כדי לכלוא את המינוטאור, יצור בן כלאיים שחלקו אדם וחלקו שור. מינוס האכיל את המפלצת בקורבנות אדם. צעירים וצעירות הוקרבו ונשלחו לשוטט בתוך המבוך עד שנתקלו במינוטאור שטרף אותם. לסיוט בא סוף כאשר תזאוס הרג את המינוטאור והצליח להחלץ מהמבוך בעזרת חוט זהב שנתנה לו אריאדנה בתו של המלך, ושבעזרתו סימן את הדרך החוצה.

על כך אומר ריצ׳י ״המבוך נולד על מנת לשמש בית כלא למפלצת וגורל נורא לצעירים שנשלחו אל תוכו. המבוך שאני שאפתי ליצור הוא גרסה מרוככת מאוד של המבוך ״המקורי״ - מקום שאנשים יכולים לשוטט בו, ללכת לאיבוד מפעם לפעם. אך ללא סכנה.
ישר

אולי אחרי הפניה

בגשם

שעות פתיחה - 19:00 - 10:30

אתר האינטרנט

180 צפיות0 תגובות

עשוי לעניין אותך

1

מתעניינים

עליך להתחבר על מנת לצפות בתוכן זה

ההרשמה לאתר בחינם.

התחברות | הרשמה
bottom of page