top of page

חמישה מקומות נעימים באזור ורונה ואגם גארדה

+ באיטליה
Saturday, December 27, 2014

6 דקות

חיפוש

עודכן: 20 במאי 2023

לבקר במהלך חופשה במקומות מהסוג שמשחררים את המחשבה מכבליה, מעוררים אותה ומאפשרים לה לדהור חופשיה אל מחוזות שאיננה מגיעה אליהם בימיי חול, איננו דבר מובן מאליו. הנה, כבר בדרך לבדיקות הביטחון בשדה-התעופה, צועד המטייל במסלול תחום ומוגדר. לרוב המסלול בנוי כך שבמקום לצעוד ישירות אל עמדות הבדיקה, מתבצעת תנועת נמר בכלובו, צעידה חסרת טעם הלוך וחזור


ורונה, לא רק רומנטיקה
ורונה, לא רק רומנטיקה - צילום: Alessandro Carrarini

מפתיע אותו עקרון עלול להתקיים גם במהלך הטיול. איטליה היא מעצמת תיירות וככזאת היא מרושתת בנתיבי טיול עיקריים בהם עוברים מיליוני תיירים בכל שנה. למרות שלכאורה כל מטייל בוחר בעצמו את המקומות שהוא מעדיף לבקר בהם, בכל זאת קיים מסלול - מובלט ותחום בגדרות בלתי נראות - המכוון לאתרים מסוימים ולא לאחרים. סטיה קלה ומתוכננת מן המסלול המוביל לאתרים ההומים עשויה להפוך טיול סתמי לחופשה אמיתית. כזו הכוללת ביקור באחוזתו של משורר מטורף ואקסצנטרי. ארוחה בפיצריה פופולרית בקרב המקומיים בורונה- שתיירים לא מגיעים אליה, ושופינג במחסן וינטג' ענק – שאפילו המקומיים בקושי מכירים. חוף אגם שבתוכו מסתתר עוד חוף, ולסיום מוזאון למכוניות פרארי. המכונית המהירה מכולן והיפה מכולן שהסוס השחור שהוא סמלה, מייצג חופש מוחלט.

1. אצל המשורר

"מקדש הנצחונות האיטלקים" Il Vittoriale degli italiani הוא שמה של אחוזה רחבת ידיים המשקיפה על אגם גארדה. ראשיתה בבית שהופקע כשלל מלחמה על ידי האיטלקים מן האוסטרים לאחר מלחמת העולם הראשונה. את הבית שכר המשורר האיטלקי הנודע והשנוי במחלוקת גבריאלה דאנונציו (Gabriele d’Annonzio1863-1938) הוילה בנויה על צלע גבעה ונשקף ממנה נוף מרהיב של אגם גארדה. איטלקים בני זממנו זוכרים את דאנונציו כמשורר וכותב מבריק וכפטריוט עשוי ללא חת ולא זוקפים לחובתו את דעותיו וקשריו עם הממשל הפשיסטי. הפשיסטים עצמם, שהיו מודעים לפופולריות העצומה שלו בקרב העם, העניקו לו קרן של עשרה מיליון לירות מטעם המדינה כדי שיעסוק בטיפוח אחוזתו בצפון, ולא יגיע לרומא לנסות להשפיע על המהלכים הפוליטיים. דאנונציו היה אדם נהנתן, תאוותן וראוותן שניהל פרשיות אהבים רבות. אחוזתו משקפת את אישיותו הססגונית ומלאת התעוזה, את טירופו, את תשוקתו לרהב ולאסתטיקה, את משיכתו למיסטיקה, את אהבתו ואת שנאתו לבני אדם. עיצוב הבית אינו מבקש להשרות נינוחות כי אם לעודד מחשבה. האחוזה מורכבת מגנים רחבי ידיים, בתחומם נבנה אמפיתאטרון בסגנון קלאסי. בגנים נמצא גם המטוס ששימש אותו כששרת כטייס במלה"ע הראשונה, סירת טורפדו שעל סיפונה לחם, uספינת מלחמה נוספת נעוצה בצלע הגבעה.בחניה אוסף מכוניות יפיפה משנות השלושים. בבית המגורים מחדרים רבים המעוצבים בפאר ולעיתים מוקדשים לנושא מסוים, למשל, חדר להרהורים על מוות, או חדר לאורחים רצויים וחדר אחר לאורחים שאינם רצויים ,בו שוכן מוסוליני כשבא לבקר.הדלת לחדר העבודה שלו חסומה בחלקה העליון כך שכדי להיכנס צריך להתכופף ולזחול תחתיה. משמע, לקוד למעשה האומנות? או לדאנונציו עצמו?

חדרי האמבטיה מעוצבים גם הם על פי נושאים וחדרי ההסבה מכילים את אוסף הספרים הגדול ואת מאות חפצי האמנות שהיו ברשותו. הארונות עוד מלאים בבגדיו כך שהביקור בבית גם משרה תחושה של חזרה בזמן. נדמה שבעל הבית ירד רק לרגע לבקר בבית הקברות לכלבים שבגן, ומיד ישוב לשתות כוס יין ולסיים את עישון הסיגר שהבדל שלו עוד נמצא במאפרה. כראוי לאדם כותב, עיטר דאנונצ'יו גם את הקירות במסרים למבקריו. בחדר המוקדש לתשמישי קדושה של דתות רבות, כתב על הקיר, "כפי שישנן חמש אצבעות בכף יד, ישנם רק חמישה חטאים שדינם מוות" דאנונציו רצה להבהיר שאיננו מחשיב תאווה ותאוות בצע לחטאים. סיורים מודרכים מתקיימים בבית במהלך כל שעות היום, והביקור באחוזה מתאים לטיול עם ילדים שייהנו מהגנים הרחבים והנעימים למשחק וריצה. כתובת: via Vittoriale 12 - 25083 Gardone Riviera BS אתר האחוזה עוד על דאנונציו רשומה בבלוג של שירי פינצי לב על פאשיזם ודאנונצ'יו2. מפרץ בנות הים או חוף הסירנות Baia delle Sirene Parco

חופי אגם גארדה, ביחוד הדרומיים שבהם מוכי פארקי שעשועים. ואלו מלאים עד אפס מקום בתיירים ומציעים תמורה נמוכה עבור תשלום גבוה.נסו להתייעץ עם אנשים שביקרו בהם, הרוב ידווחו על ציפיות גבוהות לפני ואכזבה לאחר הביקור. (מי רוצה לטוס לאיטליה כדי לעמוד שעות בתורים בחום?) לעומת זאת ככל שמצפינים הופכים חופי האגם נקיים וצלולים יותר. המים קרים והשחייה או הרביצה בהם בימים חמים במיוחד, היא מענגת. חוף הסירנות הוא חוף מסודר במלוא מובן המילה, שלא לומר גן עדן. מומלץ להעביר בו יומיים שלושה לפחות (: יש בו משטחי דשא עצומים, שעלי מנטה גדלים בתכם ומבשמים את האוויר. אזור מיוחד שמור לילדים קטנים, שם ישנה ברכה רדודה המתאימה לתינוקות, פינות יצירה, טרקטורים ומכוניות על מסלול נסיעה, מתקני שעשועים, וארגזי חול. החוף אינו הומה (מלבד סופי שבוע) ואזור הילדים איננו עמוס, הוא גדול ונעים לשהייה גם למבוגרים. עבור ילדים גדולים יותר, ישנם בסמוך לחוף שולחנות פינג-פונג חיי הבר באזור מתנהלים באין מפריע ואפשר לראות אימהות ברבורות וגוזלים מטיילים על החוף ושוחים במים הצלולים. אזור אחר מוקדש לפיקניקים, כך שאפשר להתארגן ולהביא אוכל מוכן (מעדניה מופלאה שאורזת אוכל אורגני אפשר למצוא כאן ולא לשכוח להביא בקבוק יין) בחוף פועל גם קיוסק שמגיש ארוחות קלות. ההמבורגר והצ'יפס טובים למדי. יש גם דוכן גלידה, אוהל שיאצו. ובית קפה המגיש סנדוויצ'ים, עוגות, בירה ויין. ארבע רפסודות גדולות מחוברות לקרקעית האגם ומאפשרות שעות של משחקי קפיצה למים או השתרעות לשיזוף. החוף מושלם לבילויי של יום שלם. מי שיישאר עד מאוחר יוכל לצפות בדמדומים הארוכים שאין כמותם בארץ, הנמשכים עד השעה תשע בערב ויותר.

טיפ: משעה שמונה החוף סגור אבל השער פתוח ומותר להיכנס בחינם לשחייה קצרה לפיקניק ולצפייה בשקיעה. בתנאי שלא משאירים בלגן.

כתובת: Parco Baia delle Sirene, Località San Vigilio, Garda-VR אתר החוף דף הפייסבוק של החוף3. פיצה

השם הנדוש ביותר למסעדה המגישה פיצה באיטליה הוא “Bella Napoli”, "נפולי היפה". מקור הפיצה הוא בעיר נפולי, והפיצה הטובה ביותר באיטליה מוגשת שם. לכן פיצריות רבות מספור מתהדרות בשם זה ומאותה סיבה השם גם נחשב משעמם ולרוב לא מבטיח טובות. בורונה, ברחוב צדדי הקרוב למרכז העיר יש “Bella Napoli” אחת, שהלכה למעשה הינה הפיצרייה הפופולארית ביותר בעיר. מוסד של ממש, שהוקם לפני כשלושים שנה על ידי מהגרים מהדרום. במשך שנים השתרך תור ארוך בכניסה שאנשים עמדו בו בשמחה ובסבלנות. ב-2009 פתחו, האחים, בעלי המקום, באותו רחוב, מול המסעדה המקורית “Bella Napoli” נוספת, שמטרתה להתמודד עם הביקוש הרב לפיצה שלהם. הפיצה מצוינת. (אם כי הפיצה בנאפולי כמובן טובה יותר) הבצק מותפח בתפיחת שאור, כלומר על ידי שמרים טבעיים ולא תעשייתיים, מה שמקל על העיקול. הפיצה נאפת בתנור עצים, אותו אפשר לראות בכניסה למסעדה, והיא עבה בשוליים, ודקה במרכז. הטעמים עדינים כמצופה מפיצה שמוגשת בצפון איטליה, ובנוסף יש למסעדה תפריט המציע גם מנות פסטה, סלט, ובשר.

המחירים ממוצעים וקהל הלקוחות מאוד מגוון, מהסיבה הפשוטה – כולם אוכלים שם!

כתובת: Via G. MARCONI 11 Verona טלפון: 0458069182 אתר המסעדה4. קניות וינטג'

טיולים באיטליה מתרכזים בדרך כלל ביופי עוצר הנשימה של נופיה וכן באוצרות האמנות והאדריכלות שהארץ מלאה בהם. אך לאיטליה המודרנית ישנו גם צד תעשייתי ודומיננטי מאוד שכדאי להכיר. בסוף מלחמת העולם הראשונה, איטליה הייתה מדינה ענייה שאזרחיה התפרנסו בעיקר מחקלאות. בזכות הסכמים לשיתוף פעולה שנחתמו אחרי המלחמה בין איטליה לנאט"ו ובין איטליה לארצות הברית, הוזרמו למדינה כספים רבים שסייעו ביצירת מה שנקרא כיום "הבום הכלכלי". הכוונה היא לצמיחתה הפתאומית והגדולה של התעשייה באיטליה בין השנים 1953-1960, בשנים אלה נוצר המותג Made in Italy. בשנים האחרונות אותה תעשיה מפוארת, עומדת לפני קריסה בעקבות המשבר הכלכלי של 2008.אחד האזורים המתועשים ביותר, ועל כן גם המזוהמים ביותר והעשירים ביותר, הוא חבל ונטו - Veneto שבו נמצאת העיר ורונה. תושבי ונטו התעשרו במהירות גדולה במהלך שנות החמישים. אם לפרוט את המילה 'תעשיה' לפרוטות הכוונה היא למפעלי תכשיטים, רהיטים, קרמיקה, זכוכית, אופנה, תיקים, מסגרות משקפים, גופי תאורה ועוד. רבים מן החפצים שיוצרו באותן שנים מוצאים את דרכם למחסן הוינטאג' Mattarà. המקום שייך לקואופרטיב סוציאלי שמטרתו בין היתר לספק תעסוקה לנגמלים מאלכוהול ומסמים. הקופראטיב מקבל תרומות של חפצים מתושבי העיר והסביבה ולכן המחירים אינם גבוהים. השפע הנהדר שנמצא שם, מקורו בשנות הצמיחה הכלכלית והתיעוש, כלומר, אנשים פשוט מביאים את מה שיש להם בבית. אפשר לחטט בשלל חפצים ורהיטים שיוצרו באזור משנות החמישים ועד שנות השמונים כמו גם בגדים, ממותגים מבתי האופנה של ולנטינו, ארמני או פראדה. ישנן ערמות של תקליטי ויניל, תיקים, כלי בית, מראות, כלי נגינה, מכשירי חשמל וגם חפצים מתקופות מוקדמות יותר כמו סוף המאה התשע עשרה.

מזכרות ומתנות מהטיול כדאי להביא ממקום כזה, בו המחירים הוגנים והחפצים הם באמת מתוצרת איטליה ומשקפים את תרבותה.

כתובת: Via Pontara sandri, San Martino B.A VR 45°25'16.5"N 11°04'19.7"E5


כמה דוגמאות לפריטים שניתן למצוא בחנות יד שניה - צילומים: דורון צויבל


5. פרארי

אמנם לא לבקרבת ורונה, אך טוב לדעת כי סקר שנערך לאחרונה ניסה לברר מהו המותג החזק ביותר בעולם? ובכן, "קוקה-קולה" "אפל" "גוגל" כולם מדורגים מן המקום השני ואילך. במקום הראשון נמצא מפעל המכוניות של אנזו פרארי.

הסוס השחור פזור הרעמה העומד זקוף על רגליו האחריות, נכון לדהור במלוא המהירות קדימה, הוא סמלה של המכונית היפיפה. המפעל הוקם בשנות השלושים של המאה ה-20 ועד שנות ה-70 יצר מכוניות רק עבור מרוצים. מאותה שנה ואילך ייצר גם מכוניות פאר פרטיות. בסיס החברה נמצא ליד העיר מודנה Modena (המרחק מורונה הוא שעה ועשרים דקות) ובסמוך אליה נמצא מוזאון "פרארי". במוזאון מבקרים כ- 250,000 איש בשנה. הוא שופץ לאחרונה ומכונה כעת, "מוזאון העתיד". שלל חללי התצוגה פורשים בפני המבקר את ההיסטוריה של המותג כמו גם את בשורת העתיד שלו. בתצוגה הקבועה אפשר לראות את דגמים שיצרה פרארי במהלך השנים, ביניהם דגמים נדירים. ב"היכל התהילה" נמצאות המכוניות שזכו בפורמולה 1 מאז 1999.

כדאי להצטרף גם לסיור המודרך באוטובוס, שלוקח את המבקרים אל תוך המפעל והמעבדות ומציג בפניהם את תהליכי העבודה. בנוסף סימולטר חצי- מקצועי מאפשר התנסות בנהיגה במכונית פורמולה 1.

מסכי ענק מציגים סרטים מן העבר והווה המספרים גם הם את סיפורה של "פרארי" תערוכה נוספת מוקדשת לקשר האמיץ שבין "פרארי" והוליווד. אפשר לראות שם את המכונית בה נהג אל פאצ'ינו בסרט "ניחוח אישה" ואת ה- 275 GTB4 ex של סטיב מקווין. לנהיגת מבחן בפרארי לחצו כאן >> כדי לבקר במוזאון או להשתתף בסיור המודרך באוטובוס צריך להזמין כרטיסים מראש דרך אתר המוזאון. אתר המוזאון כתובת: Via A. Dino Ferrari 43 Maranello

1,380 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

Commenti


טיול בגבעות פרוסקו: בעקבות הנופים והיין המבעבע האהוב
Monday, November 13, 2023
25 שמורות הטבע והפארקים הלאומיים היפים ביותר באיטליה – חלק ראשון
Wednesday, May 31, 2023
הווילות של פלדיו – גני עדן קטנים במחוז ונטו
Saturday, May 27, 2023
הסודות של אגם גארדה – מה מתחבא בגדה המזרחית?
Tuesday, April 25, 2023
סערה גדולה בעיר קטנה – על הרמח“ל המקובל מהעיר פדובה
Wednesday, February 15, 2023
כדאי לטייל באיטליה בחורף? בוודאי! הנה חמישה מקומות נהדרים לבקר בהם
Tuesday, January 10, 2023
הביאנלה בונציה 2022
Sunday, July 24, 2022
מה כדאי לראות בוונציה – היום השני
Saturday, July 16, 2022
ונציה ביומיים – מה כדאי לראות בעיר? היום הראשון
Saturday, July 16, 2022
יין איטלקי - שלושת המלכים – אמרונה, ברונלו ובארולו
Thursday, February 17, 2022
ביקור בואלג'ו סול מינצ'ו
Monday, February 14, 2022
מסלול יום בורונה העתיקה
Thursday, September 23, 2021
בסאנו דל גראפה: הפנינה הקטנה של שלוש הוונציות
Monday, February 15, 2021
טְרֶוויזוֹ: מסע בין יין הפרוסקו לטחנות קמח
Monday, January 18, 2021
הביאנלה בונציה – סקירה של אירוע האומנות החשוב בעולם
Thursday, August 20, 2020
"לסינייה קוצ'ינה" סרט תיעודי קצר
Friday, June 26, 2020
ורונה המסתורית: מסע בין סמלי העיר ואגדותיה
Thursday, April 16, 2020
שני מוזאונים שמוכרחים לבקר בהם בונציה
Wednesday, June 26, 2019
הנסיכה על העדשה - המדריך האולטימטיבי לבחירת משקפיים
Wednesday, September 12, 2018
אגם גארדה – 7 פיצריות שאסור לכם לפספס
Tuesday, June 19, 2018
קרנבל בורונה - בוא נרקוד עד אור הבוקר!
Friday, January 26, 2018
עולם משחקי החצר של פסטיבל טוקטי - Tocatì Festival
Thursday, September 14, 2017
ונציה: איך לטייל בחינם ולאכול נפלא ובזול
Monday, May 16, 2016
מחזור האפרסקאות של טייפולו ובנו בויצ'נזה
Saturday, September 19, 2015

עשוי לעניין אותך

מערכת באיטליה