אמנות והיסטוריה במוזיאוני איטליה – פירנצה

העיר פירנצה בירת חבל טוסקנה, היא בעלת חשיבות עצומה בתרומתה לאמנות ותרבות העולם המערבי, העיר מרכזת כמות נדירה של יצירות אמנות והיתה מרכז עולמי לתרבות בתקופת הרנסאנס, בעיר חיו ונולדו אמנים, אדריכלים, סופרים ואנשי רוח בינהם דנטה אליגייריבוקאצ'יורפאללאונרדו דה וינצ'יסנדרו בוטיצ'לידלה רוביהדונטלופיליפו ברונלסקיגיברטימיכלאנג'לו, ורוקיו
ועוד רבים אחרים.
 
אנה מריה לואיזה האחרונה בשושלת משפחת דה מדיצ'י פַּטְרוֹנֶיהָ של רבים מאמני העיר, חובבת אמנות מושבעת עשתה הסכם עם העיר לה הורישה את כל אוצרות המשפחה בתנאי שאף יצירה לא תעזוב את העיר לעולם, אקט מחווה זה הוכיח את עצמו עד היום ושמר על אושרה התרבותי של פירנצה ביחס לערים אחרות שרוקנו מאוצרותיהם במהלך השנים.

29/4/2019

מאת: נדיה קרישי

ספרנית בסיפריה הקפיטולרית בורונה, בוגרת האוניברסיטה של העיר, כותבת על תרבות איטליה.

תרגום: ליאת נעוס

palazzo-vecchio-firenze_edited.jpg

אנחנו נמצאים בטוסקנה, במרכזה של העיר פירנצה, בפיאצה דֵלַה סניורייה (Piazza della Signoria). בכיכר הזו נמצא אחד המוזאונים והעירייה, המוכרים ביותר בעולם. שמו במקור היה פלאצו דֵי פְריוֹרִי או פלאצו דלה סניורייה (בהתאמה Palazzo dei Priori /Palazzo della Signoria), לאחר מכן קיבל את השם פלאצו דוּקַאלֵה (Palazzo Ducale), על שמו של קוזימו דה מדיצ'י (Cosimo De’ Medici), דוכס פירנצה, שהיה מכנס את יועציו בבניין.

לבסוף קיבל את שמו הנוכחי, פלאצו וֵקְיוֹ (Palazzo Vecchio "הארמון הישן"), כשבית המשפט עבר לפלאצו פִּיטִי (palazzo Pitti).

עיצובו של הבניין מסמל את הסינתזה הטובה ביותר של האדריכלות במאה ה-14. הוא בנוי מאבני גזית המשווים לו תחושת יציבות. מתחת למרפסת העליונה ניתן לראות את סמלי האצולה המצויירים, המספרים על המצב הפוליטי במאה ה-14. בכניסה הראשית ניצב פסל "דוד" של מיכאלנג'לו. הפסל המקורי עמד בכניסה בין השנים 1504 ל 1873, עד שבשנת 1910 הועבר לאקדמיה לאמנות של פירנצה (Galleria dell'Accademia) ובמקומו נמצא כיום העתק של הפסל, לצד פסלו של בנדינלי "הרקולס וקאסוס" (Ercole e Caco).

palazzo-vecchio (1).jpg

הכניסה לפלאצו וקיו (Palazzo Vecchio) משמאל: העתק של פסל "דויד", מימין: "הרקולס וקאסוס" (Ercole e Caco)

הכניסה לאולמות הפלאצו עוברת דרך "החצר של מִיכֵּאלוֹצוֹ" (Cortile del Michelozzo) ומקושטת בפרסקאות ובמזרקה של "המלאך עם הדולפין" (Putto con delfino) משנת 1470, מעשה ידיו של אנדריאה דל וֵרוֹקיוֹ (Andrea del Verrocchio). עד שנת 1959, ניצבה שם המזרקה המקורית, שככל הנראה הוזמנה על-ידי לורנצו דה מדיצ'י, אך כיום ניצב שם העתק מברונזה של המזרקה. את המזרקה המקורית העבירו לקומה השנייה בפלאצו, כדי לשמרה ולשמור עליה מפגיעות עתידיות.

Putto con delfino.jpg

"המלאך עם הדולפין" של אנדריאה דל ורוקיו

בקומה השנייה נמצא "אולם המאה ה-16" (Salone Dei Cinquecento). במקור סימל האולם את עליית כוחה של הרפובליקה האיטלקית, אך עם מינויו של קוזימו דה מדיצ'י לדוכס, הוא הפך לאולם קבלת הפנים של שגרירי מדינות. המבנה עבר "מתיחת פנים", בעיקר על-ידי הצייר והאמן ג'ורג'ו וַסַארִי. תקרת הקופסאות, שנבנתה בשנת 1563, מעוטרת בפרסקאות ממוסגרות בגילופי זהב ומייצגות את עליונותו (ואפילו אלוהותו) של קוזימו, שרצה לראות את עצמו במרכז, בתהילה ולתפוס מקום של כבוד בסיפורה של פירנצה. בצידי האולם פסלי שיש גבוהים שעומדים על כנים, חלקם פוסלו על ידי אמנים ידועי שם, כמו פסלו של מיכאלאנג'לו "גאון הניצחון" (il Genio della Vittoria). הפסל לא גמור, והוא נשאר בחדר העבודה של מיכאלאנג'לו שנים לאחר שעזב את פירנצה. קוזימו דה מדיצ'י קיבל את הפסל במתנה מאחיינו של מיכאלאנג'לו.

Salone Dei Cinquecento firenze.jpg

"האלוהות של קוזימו". הדוכס, כפי שצוייר על-ידי ג'ורג'ו וסארי, מוקף בסמלי הכוח וההצלחה.

מציוריו של פאולו קליארי, הידוע בשם "ורונזה" (Veronese) צייר מורונה מאמצע המאה ה-16 שלמד בבית הספר לציור של ורונה בסדנא של אנטוניו בדילֵה (Antonio Badile), נמצא במוזיאון את הציור "האונס של אירופה" (Il ratto d’Europa), בו רואים את יופיטר במסווה של שור, חוטף את הנסיכה אירופה.

“Il-Genio-della-Vittoria”-di-Michelangel

"גאון הנצחון":היצירה הלא גמורה של מיכאלנג'לו

חדר נוסף הוא "אולם החבצלות" (Sala dei Gigli), אך אל תתנו לשם להטעות אתכם, האולם לא מוקדש לסמלה של פירנצה, אלא דווקא לסמלו של הכתר הצרפתי, כמחווה לאנז'ו, שהגנו על הגואלפים.

אחריו יש את חדר המפות או חדר הארונות, שנבנה על-יד וסארי כשהתקרה והריהוט בחדר עוצבו על ידי דיוֹנג'יֹ ניג'טי (Dionigio Nigetti). החדר שימש את משפחת מדיצ'י כחדר כספות, בו הם היו שומרים את החפצים יקרי הערך.

carte-geografiche-palazzo-vecchio-a-fire

חדר המפות או חדר הארונות

באתר הזה תוכלו לרכוש כרטיסים. האתר נוח ונעים למשתמש. תוכלו למצוא בו תשובות לכל השאלות.

שעות פתיחה:

* מאוקטובר עד מרץ

א'-ד', ו'-ש' : 10:00-17:00

ימי חמישי: 10:00-14:00

* מאפריל עד ספטמבר

א'-ד', ו'-ש' : 09:00-21:00

ימי חמישי: 09:00-14:00

*סיורי לילה בין השעות 21:00-23:00 (כניסה אחרונה בשעה 22:00).

 

מחירים:

כרטיס רגיל:  10 יורו

כרטיס מוזל:  8 יורו (גילאי 18-25 וסטודנטים בהצגת כרטיס סטודנט)

כניסה חינם עד גיל 18, קבוצות סטודנטים ומורים, מדריכי תיירים.

 

אנחנו עדיין בפירנצה, לא רחוק מפיאצה דואומו (Piazza Duomo), בפיאצה סן ג'ובאני 1 (Piazza San Giovanni 1) נמצאת לוג'יה ביגאלו (Loggia Bigallo) מבנה גותי עתיק עם מוזיאון צמוד. הוא נבנה במחצית המאה ה-13 עבור אגודת "סנטה מרגריטה דֵלֵה  מִיסְאֵרִיקוֹרְדְיֵה" (Santa Maria della Misericordia) ונועד, בשעתו, לאסוף ולהציג תינוקות שננטשו על-מנת שיזהו אותם או אולי יאמצו אותם. המבנה קרוי על שמם של "אחוות ביגאלו" , ארגון דתי שנוסד בפירנצה על ידי פייטרו דַה ורונה (Pietro Da Verona) במטרה להקים מיליציה כנגד דברי הכפירה של הקתרים. שני מוסדות אלו התאחדו והתמזגו לקבוצה אחת בסוף המאה ה-15.

על חזיתו החיצונית של המבנה יש אפרסקו עם דמותו של פטרוס הקדוש מלווה בכיתוב: " הטפה של פטרוס הקדוש המעונה בפירנצה עם נס הסוס הזועם" ששוחזר במאה ה-19 ע"י גַאֵטַאנוֹ בְּיַאנְקִי.

Loggia Bigallo - St. Peter Martyr in Flo

האפרסקו של פטרוס הקדוש

Loggia Bigallo.jpg

החזית של לוג'יה ביגאלו 

בלוג'יה ישנן נישות בקיר ובהן דמויות שפוסלו על-ידי אלברטו ארנולדי, פסל מפירנצה מהמאה ה-14. אלברטו היה זה שהשלים את עבודות הקישוט של מגדל הפעמון של ג'וֹטו בסדרה של סקרמנטים.

הלוג'יה כולה היא יצירת אומנות אחת גדולה, בין אם מדובר בקירות החיצוניים ובין אם מדובר באולמות הפנימיים.

San Giovanni (Piazza) BIgallo.JPG

פסל של אלברטו ארנולדי

המוזיאון מכיל אוסף של יצירות. חלק מהיצירות נקנו בכסף וחלקן הגיעו כתרומות. במהלך השנים עברו היצירות ידיים ולבסוף בשנת 1904 הושלם האוסף. הוא מחולק בין שלושה חדרים. בחדר הראשון, סמוך ללוג'יה, בולט מכל היצירות הצלב של המאסטרו של ביגאלו, צייר מפורסם בזמנו, שעמד בראש סדנת היצירה המאורגנת ביותר בימים ההם בפירנצה, לפני צִ'ימְבּואֵה.

בחדר השני ישנן יצירות מהסגנון הגותי והטארדו-גותי ( זהו שלב בהיסטוריה של האמנות שהופיע סביב 1370 ועד חלק ניכר של המאה ה-15, בתרגום חופשי זהו השלב ה"גותי המאוחר"). בין היצירות ניתן לראות את הטריפטיך הנייד (יצירת אמנות בת שלושה חלקים) של ברנרדו דאדי (Bernardo Daddi).

Museo_del_Bigallo,_bernardo_daddi,_tritt

הטריפטיך של ברנרדו דאדי

בחדר השלישי נמצאת המדונה דֵלַה מיסאֵריקוֹרְדְיַה (Madonna della Misericordia - "המדונה של הרחמים") במלוא הדרה. היא מופיעה כדמות אלגורית הלבושה בבגדי כוהנת. היצירה מכילה עדות על מראה העיר בתחילה המאה ה-14.

oratorio-del-bigallo-madonna-della-miser

המדונה דֵלַה מיסאֵריקוֹרְדְיַה

פירנצה היפהפייה בצילו של השושן, רק מחכה להראות את נפלאותיה טבולים באומנות העבר.

 

כתובת אינטרנט 

שעות פתיחה:

שני – שבת : סיורים מודרכים בהזמנה מראש – 10:00-12:00 ובשעה 15:00

ימי ראשון וחגים: סיורים מודרכיפ בהזמנה מראש – 10:00-12:00

טלפון להזמנת סיורים: 0039055288496

* המוזיאון סגור בתאריכים : 08/12, 25/12 ו – 1/1.

 

מחירים:

כרטיס רגיל : 3 יורו

כרטיס מוזל : 2 יורו (כרטיס מוזל ניתן לבני 18-25 ולסטודנטים)

הכניסה חינם עד גיל 18, לקבוצות סטודנטים המגיעים עם מלווה, לנכה המגיע עם מלווה ולמדריכי תיירים המגיעים עם קבוצה.