top of page

עולם משחקי החצר של פסטיבל טוקטי - Tocatì Festival

+ באיטליה
Thursday, September 14, 2017

4 דקות

חיפוש

עודכן: 28 באוג׳ 2023

המילה – Cortile, משמעותה באיטלקית, חצר. עד לפני 30 שנה בערך, נהגו הילדים להתאסף בחצרות אשר סביבן נבנו הבתים ולשחק באלפי משחקים שהמציאו בעצמם ושהועברו מדור לדור. אותם "משחקי חצר" יקרים במיוחד לליבם של האיטלקים החוששים כי כמו מיני ציפורים ודגים גם אופיה של הילדות נמצא בסכנת הכחדה


סמל פסטיבל Tocati
סמל פסטיבל Tocati בורונה - צילום: Pixabay
כל שנה בחודש ספטמבר מתקיים פסטיבל Tocatì בורונה – Verona. עירם של רומיאו ויוליה. בשלושת ימיי הפסטיבל, יחליפו את האווירה השייקספירית, ילדים צוהלים ומבוגרים בתחפושות צבעוניות שיגיעו לחוות ולשחזר את משחקי הילדות של פעם, אשר באיטלקית נקראים משחקי החצר.

טוֹקָטִי

פסטיבל טוקטי Tocatì נערך מידי שנה מאז שנת 2003 במרכז ההיסטורי של ורונה. מלבד היותו שם קליט במיוחד לפסטיבל, הוא משפט בן שתי מילים בדיאלקט של מחוז ונטו שמשמעותו בפשטות: "תורך" המילה השימושית ביותר והנשמעת ביותר כאשר חבורת ילדים משחקת בריכוז בחצר במשחק כמו גולות, או קלאס, או סטנגה... אווירה אשר הפסיטבל מבקש לשחזר ואף להציג בפני ילדי העידן הזה הספונים לרוב בחדריהם מול הטאבלט או ה-play, כך מכנים באיטליה את מכשיר ה -PlayStation .

בכל שנה הפסטיבל מקים לתחייה יותר מ - 50 משחקי חצר איטלקים ובנוסףמדינות אורחות מוזמנות מידי שנה לקחת חלק בפסטיבל ולהציג את המשחקים שלהם. בכל פעם ניתנת הבמה למדינה אחרת. כך למשל, בשנה שעברה התארחה סין בפסטיבל, עם מגוון משחקים, תצוגות ומאכלים מסורתיים מהמדינה במזרח.בין המדינות שהשתתפו בפסטיבל במהלך 14 השנים האחרונות היו: ספרד, קרואטיה, יוון, סקוטלנד, שוויץ, שוודיה, מקסיקו, קונגו, איראן, ורבות אחרות. עם השנים, לאור ההצלחה הרבה שהפסטיבל זכה לה, מספר המדינות המתארחות גדל והפך את "טוקטי" לאירוע בינלאומי ולמפגש בין-תרבותי. השנה מתמקד הפסטיבל ב "אזורים באירופה" ומכאן שיכלול ייצוג של מדינות כמו סלובניה, קרואטיה, רומניה, גרמניה, אוסטריה, סרביה, הונגריה, ספרד ורבות אחרות. כך, כבהינף שרביט קסם, מתבטלת התקופה הנוכחית ואנו עדים למעין חזרה בזמן של העיר. בימי הפסיטבל מלאים רחובותיה וסמטאותיה משחקים ושעשועים שונים רבי דמיון. חוויה המנוגדת ניגוד גמור לחיי היום-יום של הילדים אשר אינם כוללים מפגשים רבים בחוץ, ברחוב. הסיבה יכולה להיות היעדר תכנון אורבני מתאים, או הפופולריות הרבה לה זוכים משחקי הוידאו והמחשב, וכיוצא באלו. תוכנית הפסטיבל כוללת אטרקציות לכל הגילאים, והכל נעשה באווירה המחזירה אותנו לתקופות שונות בהיסטוריה ולוקחת אותנו למקומות שונים ברחבי הגלובוס.בנוסף הפסטיבל מציע מגוון רב של תערוכות אומנות, מפגשים חווייתיים, כנסים, סדנאות חינוכיות, מופעי מוזיקה מסורתיים וטעימות של מעדנים האופייניים למסורת של העיר, לצד אלה של המדינות המתארחות. כך מקבל האירוע משמעות נוספת והופך לגשר בין תרביות המאפשר היכרות אישית ואינטימית עם תרבויות שונות עבור ילדי מחוז ונטו - Veneto. ועבור התיירים הרבים עם התרבות העשירה של מחוז ונטו.


אז מה מצפה לנו בימי הפסטיבל?

כבר מיום רביעי, 13 בספטמבר, ניתן יהיה ליהנות מSuoni lungo l’Adige - מופעי מוזיקה וריקודים מסורתיים שיערכו מדי ערב בכל ימי הפסטיבל. איפה? Lungadige San Giorgioבמידה ומזג האוויר יהיה גשום תועבר הפעילות ל - Chiesa di Santa Maria in Chiavica מתי? מ -21:30, רביעי עד שבת. באותו היום יפתח גם "מטבח הפסטיבל", La Cucina del Festival, שיהיה פעיל בכל ימי הפסטיבל ויכלול את המטעמים המקומיים של ורונה. איפה? Lungadige San Giorgio מתי? בכל שעות פעילות הפסטיבל, רביעי עד ראשון. הפסטיבל נפתח באופן רשמי בבוקר יום חמישי, 14 בספטמבר, עם הצגות אינטראקטיביות לילדים, Giocando con l’Europa (משחקים עם אירופה). איפה? Università di Verona, Polo Santa Marta מתי? 8:45-12:00, מדי בוקר כל ימי הפסטיבל.

טוקטי יגיע לשיאו בסוף השבוע ואלה הם הימים המומלצים ביותר להגעה עבור הקהל הרחב:

ביום שישי ה- 15 בספטמבר יחלו משחקי החצר והרחוב. בין היתר יהיה ניתן למצוא דמקה, שש-בש, שחמט, פרקור, מגלשות סקייטבורד, גרפיטי ופריזבי. בין המשחקים הפחות מוכרים – Subbuteo משחק שולחן המדמה כדורגל, Awalè/Wari - משפחת משחקי לוח בשם מנקלה או משחקי זריעה המוכרים באפריקה, אסיה ובגרמניה. Kendama קנדמה הוא צעצוע יפני מסורתי הדומה למשחק הקלאסי כוס-כדור Carrom סנוקר אצבע שנולד בהודו ויובא על ידי הבריטים אל אירופה איפה? בפיאצות השונות של המרכז ההיסטורי של ורונה. מתי? 15:00-18:00, יום שישי. חלק מן המשחקים יתופעלו במהלך כל ימי הפסטיבל. בערב יום שישי נוכל להצטרף אל תהלוכת המוזיקה והריקודים האירופאים שתצא מפיאצה Sant’Anastasia ותגיע אל פיאצה Erbe. מתי? משעה 18:00 לאחר התהלוכה, תפתח "כיכר אזורי אירופה" (Piazza delle regioni Europee). הפתיחה תלווה במופע מוזיקלי בסגנון קטלוני וצרפתי אל תוך הלילה. איפה? Piazza dei signori מתי? מ - 21:00 ביום שישי ולאורכם של כל ימי הפסטיבל. בשבת ובראשון משחקי הרחוב המסורתיים יתפסו במה מרכזית, בין היתר נכיר מקרוב את המשחקים המסורתיים של איטליה.


בין משחקי איטליה תוכלו למצוא את Laccio d’amore הדומה לריקוד הMaypole האירופאי בו ישנו מוט גבוה המעוטר פרחים מסביבו חגים המשתתפים בעודם מחזיקים בסרטים צבעוניים. U’Brigghjiaru המזכיר באולינג, התחרות Slitte della Legna בה בני גברים מושכים מזחלת עץ בה יושבת האישה, קרבות בעזרת מקלות עץ שנולדו בפולייה הדרומית, משחק הקלפים מימי הביניים בשם Stù, כדורגל שולחן שכולנו מכירים ואוהבים, משחקי מקלעות (רוגטקות), מופע קרבות סרדיני עתיק בשם S'Istrumpa.

משחק טוסקני טעים במיוחד הנקרא Capanna ומטרתו היא "לשגר" את העוגה הטוסקנית המסורתית פנפורטה (Panforte) כמה שיותר קרוב לקצה השולחן.

אלו הם רק חלק מן המשחקים האיטלקיים המגיעים אל ורונה מכל רחבי איטליה, מפריולי-ונציה ג'וליה ועד סיציליה.

ומה עם המדינות המתארחות?

המגוון הרחב קיים גם כאן ומתבטא בעיקר במופעי אומנויות לחימה וקרבות שונים. נוכל לחזות בRanggeln - סוג של אומנות לחימה המגיעה מאוסטריה ונוצרה על מנת לפתור סכסוכים בין איכרים בהרי האלפיים, ובGouren - אומנות לחימה המגיעה אלינו מצרפת, גם מקדוניה מראה את כוחה באומנויות לחימה עם מחזה מרהיב בו לוחמים משוחים בשמן מציגים טכניקת קרב חלקלקה, מופעי קרב נוספים מטרנסילבניה, דוברוג'יה, סרביה, ספרד, שויץ (Schwingen - נחשב לספורט הלאומי של המדינה) וקונגו יתרחשו ברחובות מרכז ורונה.

איפה? לאורך כל רחובות מרכז העיר. מתי? בצהרי היום, שבת וראשון. מיום שישי עד ראשון תפעל מסעדת Osteria del Gioco, בתרגום חופשי לעברית, "פונדק המשחק" עם מקומות לישיבה בחוץ שם ניתן יהיה ליהנות מארוחות נהדרות המבוססות על תוצרת החקלאות המקומית. איפה? Via San Giacomo alla Pigna מתי? שישי 18:00-22:30 שבת 11:00-23:00 ראשון 11:00-20:00 לילדים דוברי אנגלית בגילאים שונים מוצע "מסלול משחקים" מהנים בליווי הסברים באנגלית מטעם המכון לשפות ורונה. איפה? Piazza Nogara מתי? שבת וראשון 10:00-12:30 ו15:00-18:30 כמו כן, לאורך כל ימי הפסטיבל, יהיה ניתן להשתתף בסדנאות והרצאות בשפה האיטלקית ולפקוד תערוכות שונות שתהיינה פתוחות במהלך שעות היום. ברחובות העיר תתקיימנה הצגות רחוב רבות וסדנאות יצירה תוצענה לילדים ולמבוגרים. בין האטרקציות הנוספות שאפשר למצוא בסוף השבוע: דוכני אוכל, היכרות שונה עם ורונה דרך שייט בנהר אדיג'ה שעובר במרכזה של ורונה, אומנויות רחוב, מסיבות ריקודים והקרנת סרטים דוקומנטריים שונים. המגוון הרחב של האטרקציות בטוקטי בשילוב עם האווירה הקלילה והחברותית האופפת את הפסטיבל מאפשרים להנאה לכל הגילאים, בין אם מדובר במשפחות, בזוגות או בחברים. זוהי הזדמנות נפלאה לראות את איטליה האחרת, איטליה שמעבר למוזיאונים, למונומנטים ולכנסיות עתיקות ודוממות. זו היא הזדמנות לקחת חלק בחוויה המיוחדת המחזירה אותנו שנים אחרונה, אל המשחקים שסוחפים אותנו אל המסורת וההנאה שבהם.


74 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

Comentarios


פסטיבלי המוזיקה השווים ביותר בקיץ 2023 באיטליה!
Sunday, May 7, 2023
מסורות חג הפסחא – מצפון ועד דרום
Thursday, March 30, 2023
שוקי חג המולד היפים באיטליה – היכן כדאי לבקר?
Thursday, November 17, 2022
זכרונות מקרנבל טֶרמיני אימֶרֶסֶה בסיציליה
Monday, May 23, 2022
פסטיבל המוזיקה והמסורת ‏האמיתית בפוליה
Wednesday, January 12, 2022
אורות בסלרנו – חג המולד בקַמפַּניַה
Sunday, November 25, 2018
שלכת ורוח סתיו - צפון איטליה בעונה הכי צבעונית בשנה
Thursday, October 4, 2018
סאן ולנטינו באיטליה
Wednesday, February 14, 2018
קרנבל בורונה - בוא נרקוד עד אור הבוקר!
Friday, January 26, 2018
קוספלייר בעיר בלוקה – עם המוני איטלקיים
Saturday, October 21, 2017
שבוע הברטר באיטליה - מי אמר אני ולא החליף ?!
Saturday, October 14, 2017
עולם משחקי החצר של פסטיבל טוקטי - Tocatì Festival
Thursday, September 14, 2017
על גמישות הזהות והקרנבל בונציה
Monday, January 26, 2015
אקספו 2015 מילאנו
Thursday, January 1, 2015
ארוחות חברה - המקבילה האיטלקית ל"יום כיף"
Wednesday, December 24, 2014
שווקי חג המולד וכיצד להתלבש נכון
Tuesday, December 10, 2013

עשוי לעניין אותך

נסי דנזין | חיה בין פירנצה לרומא

1

מתעניינים

עליך להתחבר על מנת לצפות בתוכן זה

ההרשמה לאתר בחינם.

התחברות | הרשמה
bottom of page