אקספו 2015 מילאנו - World Exposition Milano 

1 למאי – 31 אוקטובר 2015

מערכת 1/5/2015 

זמן קריאה 15 דקות

השנה  מארחת העיר מילאנו את היריד העולמי ה  - EXPO.

ה – EXPO, הוא האירוע הבינלאומי השלישי בחשיבותו בעולם מבחינת השפעה כלכלית ותרבותית, קודמים לו גביע העולם בכדורגל והמשחקים האולימפיים 

 

 

ליריד משמעות עצומה עבור מילאנו ואיטליה, בגלל שהמדינה נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי חריף. היריד העולמי, ידוע כמקור הכנסה גבוהה למדינה בה הוא מתקיים. מוקד המשיכה העיקרי של התערוכה הבינלאומית, הוא הביתנים  שאותם מקימות המדינות המשתתפות בעלויות של עשרות מליוני יורו. כל אחת מהמדינות מציגה בביתן את הקשר בינה ובין הנושא בו עוסק היריד. במילאנו השנה  יציגו  כ-147  מדינות, וצפויים להגיע

כ – 20 מיליון מבקרים.

 

זוהי הפעם השניה בה איטליה מארחת את היריד העולמי הפעם הראשונה היתה בשנת 1906.

הנושא הנבחר של היריד  Feeding the planet, energy for life  -   - יצור מזון וקיימות.

היריד יעסוק בטכנלוגיה, המצאות, תרבות, מסורת, יצירה בהקשר של אוכל ותזונה. כמו כן ימשיך ויעסוק היריד בנושא המיים שהוצג ב 2008  ביריד סרגוסה בספרד,  עם דגש חזק על הזכות למקורות מזון בריא, בטוח ומספק לכל תושבי העולם

עד כה נמכרו כ- 8.5 מיליון כרטיסים. הניו יורק טיימס ועיתונים משפעים נוספים המליצו לשלב ביקור באקספו יחד עם טיול לאיטליה, וההערכות הן שכמליון אמריקאים קנו כרטיסים ליריד בעקבות זאת.

על אף המשבר ישנה נהירה של מסעדנים ושפים למילאנו הפותחים מסעדות חדשות לקראת הארוע, כל בתי המלון במילאנו עצמה כבר מוזמנים מראש.

 

בשל המחסור בחדרי מלון והפקעת המחירים במרכז העיר מומלץ ללון בערים שכנות כגון בולוניה או טורינו ולהגיע לאקספו  בעזרת שרות הרכבות המהירות – freccia  שמגיעות עד מרכז מילאנו בפחות משעה.

 

קו רכבות בשם איטלוItalo  מופעל נון סטופ ומגיעה ב- 44 דקות מטורינו למרכז מילאנו, חברת הרכבות האיטלקית מציעה כ- 37 רכבות מהירות כל יום ומחברת את מילאנו עם כל אירופה.

 

הרעיון האיטלקי הוא לקשר בין השם מילאנו לבין המילה , 'אוכל' Food  באותו אופן שבו העיר מקושרת למילה, אופנה, Fashion, משהו שירשם בזכרון הקולקטיבי של המבקרים וישאר גם לאחר סיום היריד.  האיטלקים מקווים לצאת מהמשבר הכלכלי בעזרת האקספו.

במהלך ששת חודשי היריד מילאנו תעשה הכל על מנת לצאת מגדרה ותציע מבחר גדול של אטרקציות בכל התחומים  למבקרים השונים.

 

מעבר לדאומו של מילאנו, והפרסקו  הסעודה האחרונה של של דה וינצ'י , ניתן יהיה לבקר בתאטרון האופרה לה סקאלה שברגיל סגור בתקופת הקיץ. מתוכננות להתקיים בו 140 הצגות יומיות במהלך ששת החודשים.

 

בעיר תתקיים תערוכת ענק לעבודותיו של ליאונרדו דה וינצ'י, ותערוכה נוספת המוקדשת לג'יוטו. כמו כן תערוכה גדולה של אמנים מכל העולם בשם ״האמא הגדולה" - the great mother  שתציג 80 עבודות מהמאה ה 20  בנושא אמהות.

 

בככר הדאומו יתקיימו הופעות פופ ורוק חיות בחינם וכמו כן בכל הפארקים בעיר. בנוסף יערכו שווקים לספרים ועתיקות.

 

לאתר האקספו עצמו מבנה של עיר רומאית עם צלב במרכזה, כדי ליצג את איטליה.

לא לכל המדינות יהיו ביתנים עצמאיים. חלקם יחלקו בינהם באזורים המשותפים. המדינות שמציגות לבד, מקימות ביתני  ענק מפוארים  ובהן כאמור, כל מדינה תציג  את עצמה ואת הקשר שלה למזון, ולקיימות. הנה כמה דוגמאות לביתנים בתערוכה:

הביתן הגרמני – הביתן הגדול ביותר

 

5000  מטרים מרובעים מעוצבים כמו שדות בחבל בואריה שבדרום גרמניה. בנוסף הגרמנים משחקים על הקלף הטכנולוגי וכל מבקר יוכל להשתמש בגאדג'ט בעזרתו יוכל לראות את העתיד הטכנולוגי של החקלאות הגרמנית. הביתן כולל גם מסעדות ואוכל גרמני מסורתי, המנסה לשבור את הסטיגמה אודות המטבח הגרמני.

הביתן האסטוני - הביתן הכי ממוחזר

 

 אסטוניה מעוניינת ליצור לעצמה גם בימים כתיקונים, תדמית של מדינה צעירה, מתקדמת טכנולוגית ועסוקה במחשבות על העתיד. גם הביתן שלה מכוון לשם. הביתן נבנה מ-50%  חומרים ממוחזרים ומעץ נורדי,  הדגש החזק ביותר בביתן האסטוני הוא הטכנולוגיה, הם מתגאים בעובדה שתוכנת סקייפ הומצאה בארצם למשל. כדי לקשר בכל זאת את הביתן עם נושא התערוכה, מוצעת למבקרים ארוחה קלה ארוחה באריזת טייק אווי, שהרי לא על הווי פיי לבדו יחייה האדם. 

הביתן הצרפתי - הכי יצוגי

 

ביתן מעץ בצורת שוק מקורה בנוי כך שניתן לפרקו ולהעבירו לשימוש נוסף. בפנים אפשר לטעום סוגים שונים של אוכל צרפתי מברסארי עד אוכל גורמה ישירות מהעם שהמציא את הכוכבים והמזלגות שמוענקים למסעדות.  

הביתן הישראלי - הכי ירוק

 

יציג את אופייה המיוחד של מדינת ישראל והשיגיה בתחום החקלאות המתקדמת והמורשת החקלאית מתקופת המקרא ועד ימינו. השדות של מחר והמאבק הטכנולוגי ברעב ואקולוגיה בעתיד. בירוק ובשלושה מימדים. 

נפאל - הביתן הרוחני

 

הביתן הנפאלי בנוי בצורת בית נפאלי טיפוסי מעץ בדיוק כמו למרגלות ההימאליה, צורתו מיצגת את מעגל החיים.  בתוכו ידובר הרבה על מים ורעב ועל כך שלמרגלות ההימאליה הגידולים המקומיים אינם מספיקים,כדי להזין את כל התושבים. 

שוויץ - הביתן החינוכי

 

השוויצרים היו הראשונים להודיע שהם משתתפים ביריד ובנו ביתן ובו ארבעה מגדלים שמיצגים מאגרי מזון. השוויצרים רוצים ללמד  איך צורכים מזון בצורה חכמה. גם כאן הדגש הוא על רעב עולמי ועל הדרכים למנוע אותו. איך לפעול כדי שיהיה מזון טרי זמין לכל תושבי הפלנטה.

הביתן האמריקאי

 

עוצב על ידי הארכיטקט זוכה הפרסים, ג'ימס ביבר ומציג את מסורת החלקאות ארוכת השנים של ארצות הברית. חלק מהביתן בנוי כשדות אופקיים, בנויים לגובה,  אשר קציר יערך בהם באופן יומיומי.

בנוסף האמריקאים רוצים להציג את טרנד הפוד טראק הרווח בארצם, וקרונות מזון אמריקאים יגישו אוכל מסורתי כמו גם אתני ופיוז'ן.

בכל יום חמישי תערך ארוחת חג הודיה מסורתית.

הביתן האיטלקי - הביתן ששורד את הזמן

 

האיטלקים, מפני שהמשחק הוא במגרש הביתי שלהם, קיבלו שני בנינים. ה"קארדו" ו "פאלצו איטליה" מטרתם היא להציג עמדה חד משמעית: כשמדובר בתוצרת המקומית של איטליה, כמו גם במסורת הבישול ובמוצרים המוגמרים, מדובר על הטוב ביותר. איטליה=מצויינות בתחום המזון וחומרי הגלם. כבתחומים אחרים הם שואפים לטבוע באופן ברור, גם בתחום המזון, את המושג Made in Italy. להחזיר לו את עטרתו שזוהרה הועם עם המעבר העולמי ליצור בסין.

כרטיסים למזמינים מראש אפשר למצוא כאן

 

€32 מבוגר, €41 מבוגר וילד, 69€ שני מבוגרים וילד, 54€ מבוגר + 2 ילדים, 82€ זוג מבוגרים ו 2 ילדים

אקספו - יום אחרון - סיכום

31/10/2015

 

הגענו לקו הסיום. היום האחרון של היריד העולמי במילאנו בנושא המזון, אחרי 183 ימים של חגיגות, כנסים, דיונים על איך להזין את כדור הארץ והמון אוכל היריד נושם את נשימתו האחרונה.

 

מה קרה באקספו עד עכשיו? נחצה רף של 20 מיליון מבקרים, נאפתה הפיצה הארוכה בעולם: קילומטר וחצי אורכה, ביקרו בו כמעט כל ראשי מדינות העולם או נשותיהם ומפורסמים אחרים כמו למשל בונו, שרון סטון, מישל אובאמה ועוד. זמן ההמתנה בכניסה לביתן היפני עמד על 10 שעות, יותר מטיסה ליפן...

 

מקבץ תמונות מהיום היום האחרון בהחלט של אקספו 2015:

Expo (9)
Expo (9)

Describe your image.

press to zoom
Expo (13)
Expo (13)

Describe your image.

press to zoom
Expo (2)
Expo (2)

Describe your image.

press to zoom
Expo
Expo

Describe your image.

press to zoom
Expo (15)
Expo (15)

Describe your image.

press to zoom
Expo (10)
Expo (10)

Describe your image.

press to zoom
Expo (4)
Expo (4)

Describe your image.

press to zoom
Expo Tree of life
Expo Tree of life

Describe your image.

press to zoom
Expo (12)
Expo (12)

Describe your image.

press to zoom
Expo (5)
Expo (5)

Describe your image.

press to zoom
Expo (11)
Expo (11)

Describe your image.

press to zoom
Expo (14)
Expo (14)

Describe your image.

press to zoom
Expo (7)
Expo (7)

Describe your image.

press to zoom
Expo (3)
Expo (3)

Describe your image.

press to zoom
Expo (6)
Expo (6)

Describe your image.

press to zoom
1/1